Pegasus, yağ üreticilerinden daha çevreci ve uzun ömürlü ürünler bekliyor

Pegasus, yağ üreticilerinden daha çevreci ve uzun ömürlü ürünler bekliyor

Jet motorlarının büyük miktarda yağ tükettiğini, bunun da havayolu şirketleri için maliyet anlamına geldiğini söyleyen Pegasus Hava Yolları Mühendislik ve Planlama Direktörü Tahsin İstanbullu, “Uçaklarımızda tüm üreticiler tarafından onaylanmış markaları tercih ediyoruz. Bunun yanı sıra kolay tedarik, distribütörlerin hızlı aksiyon alması, sorunlara hızla çözüm bulması, stok durumu ve maliyete bakıyoruz” diyor. İstanbullu, havacılık sektöründe teknolojinin sürekli yenilendiğini ve yağ üreticilerinden daha çevreci, maliyeti daha düşük ürünler beklediklerini de vurguluyor. İstanbullu, “Zor olmakla birlikte sektöre yeni oyuncuların girmesi rekabeti de getirecektir” diyor.

Madeni yağ sektörünün kuşkusuz en özel alanlarından biri de havacılık... Nasıl bir otomobil için kullanılan motor yağı çok önemliyse, uçaklar için bu önem çok daha fazla. Çünkü havacılık sektörü hem yoğun teknolojinin hakim olduğu hem de yoğun rekabetin yaşandığı bir alan. Maliyetlerinin yüksek oluşu da havayolu şirketlerini çok daha titiz davranmaya, uçaklarının ömrünü uzatmaya, güvenliği en üst derecede almaya zorluyor. Tek bir küçük ihmalin bile can kaybına, para kaybına yol açacağının farkında olan havayolu şirketleri ve motor üreticileri bu nedenle motor yağı kullanımında da oldukça titiz davranıyor. Son yıllarda tüm dünyada havayolu şirketi sayısının artması, farklı segmentlerde hizmet veren şirketlerin ortaya çıkışı, artan yolcu sayısı, beraberinde artan sefer trafiği, madeni yağ üreticilerini de bu alana daha fazla odaklanmasını sağladı. Madeni Yağ Dünyası olarak geçmiş sayılarımızda uçaklar için madeni yağ üreten dünyaca ünlü Nyco şirketini konuk etmiştik. Bu kez de kullanıcıların bu alanla ilgili görüşlerini almak istedik ve Türkiye’nin hızla büyüyen havayolu şirketlerinden biri olan Pegasus Hava Yolları Mühendislik ve Planlama Direktörü Tahsin İstanbullu ile bir araya geldik. Tahsin İstanbullu, bir havayolu şirketi için madeni yağın önemini, tüketici olarak beklentilerini ve Pegasus özelindeki çalışmalarını anlattı.

 wx=

Öncelikle filonuzdaki uçak sayısını ve tiplerine göre nasıl bir dağılım gösterdiğini öğrenebilir miyiz?

Pegasus olarak filomuzda Kasım 2016 itibarıyla 60 adet Boeing 737-800, 12 adet Airbus A320-200ceo, 4 adet Airbus A320-200neo ve 1 adet Boeing 737-400 bulunuyor; filomuzdaki uçak sayısı 77 ve filonun yaş ortalaması da 5,5 olarak devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl Boeing ile anlaşma yaparak teknik danışmanlarından yeni nesil Boeing 737’lerin bakım programı optimizasyonu için danışmanlık almaya başladınız. Bu anlaşmanın uygun-maliyetli uçak performansına ve operasyonlarınıza katkısı ne oldu?

Pegasus olarak filomuzda uzun süredir yeni nesil Boeing 737’leri kullanıyoruz. Evet geçen yıl Boeing’in danışman ekibiyle uzun soluklu bir çalışma başlattık. Yapılan çalışma sonrasında OMP dediğimiz yani Optimized Maintenance Program projesini Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün de onayıyla Temmuz 2015 itibarıyla hayata geçirdik. Bu çalışma bize özel geniş analizleri içeriyor örneğin uçaklarımızdaki bakım ve kontrollerde karşılaşılan bulgular ve operasyonel aksaklıklara neden olan arızalar incelendi. Uçakların yaşı ve özellikleri, uçuş coğrafyamız ve operasyon üssümüz dikkate alındı. Sonuçta, herkes için geliştirilmiş olan bakım aralıkları sadece bizim için çalışılarak optimize edildi. Böylece daha az maliyetle daha etkin bir bakım uygulaması hayata geçirildi. Bu çalışma sonucunda günlük bakım uygulama periyodu 48 saatten  72 saate, “A” seviyesi olarak tabir ettiğimiz bakımların periyodu 1,5 aydan 4 aya, “C” seviyesi dediğimiz bakımlar ise 2 yıldan 3 yıla çıkartıldı. Bakım verimliliğinin artırılması sayesinde bakım ve kullanılan malzeme maliyetleri de azaltıldı. Ancak bunda önemli olan şu; tüm bunlar yapılırken uçaklarda yaşanan teknik kaynaklı gecikme ve iptaller azaltıldı. Projemiz kapsamında bakım programı periyotlarının etkinliği de her yıl Boeing ekibi tarafından analiz edilmeye devam ediliyor.


Birkaç sayı önce dergimizin kapak konusu uçak yağları üreticisi Nyco firmasıydı. Yeni teknoloji yağlara ve sivil havacılık sektöründe de çok yüklü miktarda yağlayıcı kullanımının olduğuna dikkat çekmek istedik. Sizin filonuzda kullanılan yağlayıcılara yaklaşımınızı öğrenebilir miyiz?
Filomuzdaki tüm uçaklarda CFM firmasının ürettiği motorları kullanıyoruz. Motor ve diğer parça üreticileri kendi ürettikleri motor ve parçalarda hangi yağların kul-lanılabileceğini tanımlamış durumdalar. Yağ seçiminde ilgili yağın motor ve parça üreticileri tarafından onaylanmış olması yani yağın teknik güvenirliği esastır. Buna ilave olarak yağın pazardaki payı, yerel distribütörlerden satın alma ve nakliye kolaylıkları, acil ihtiyaç durumunda ilgili distribütörlerin hızlı aksiyon alıp ihtiyacı karşılamadaki performansları, yerel distribütörün ilgili yağdan devamlı olarak depolarında stok bulundurması, zorunlu kalındığı durumlarda ilgili yağın diğer onaylı yağlarla karıştırılabilir olması gibi faktörler de etkili. Tabi ki maliyetini de ilave etmek gerek. Jet motorları büyük miktarda yağ tüketir; motor yağı havayolu için ciddi bir maliyet kalemidir.


Şirketinizde uçakların bakımı konusunda nasıl bir yapılanma var? Kaç kişilik bir ekip çalışıyor, özellikleri nedir?
Bizim yapılanmamız hat seviyesi dediğimiz bakım ve arıza giderme işlemlerini yapmaya yönelik. Uçakların ağır bakımlarını uygun bakım anlaşmaları ile başka yetkili firmalara yaptırırız. Benzer şekilde motor, iniş takımı ve diğer parçaların atölye seviyesi bakımlarını da kendi alanlarında uzmanlaşmış bakım kuruluşlarına yaptırırız. Pegasus teknik departmanındaki toplam kadromuz yaklaşık 450 kişi. Asli görevimiz uçaklarımızı devamlı uçuşa hazır halde tutmak. Merkezimiz olan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yanı sıra yetkili olduğumuz Antalya, İzmir, Kıbrıs (Ercan), Ankara, Kayseri, Trabzon, Dalaman, Bodrum ve Adana’da da bakım faaliyetleri kendi ekibimizle yürütüyoruz. Bunların dışındaki istasyonlarda bakım hizmeti gerektiğinde bu hizmeti yetkili üçüncü firmalardan tedarik ediyoruz. Teknik kadrolarımızın büyük çoğunluğu 4 yıllık üniversitelerin teknik bölümlerinden mezun, iyi eğitimli lisanslı teknisyenlerden ve kendi alanlarında uzmanlaşmış uçak, uzay, ma-kine, elektrik-elektronik mühendislerinden oluşuyor. Bunları ilave olarak bakım planlama, teknik satın alma, eğitim ve depo gibi destek ekiplerimiz de bulunuyor.


Türkiye ve dünyada uçak yağlayıcıları sektörü hakkındaki düşünceleriniz nedir? Havayolu şirketleri açısından değerlendirdiğinizde nasıl bir tablo var?

Endüstride kullanılan motor yağlarının çoğu için kimyasal formüller, çok uzun yıllar önce oluşturulmuş durumda. Ama motorlarda sürekli olarak yeni teknolojiler kullanılıyor ve yeni motor tipleri üretiliyor. Her zaman güvenli ve düşük maliyetli bir havayolu olarak, yağ üreticilerinin de yeni teknolojiler üzerinde çalışmasını, yeni motor tipleriyle, yeni motor parçalarıyla ve bu parçalarda kullanılan yağla etkileşen sızdırmazlık malzemeleri ile tamamen uyumlu yağlar üretmesini bekleriz.


Gelişen teknoloji ile birlikte havacılık yağları da değişim gösteriyor, gelecekte nasıl ürünler bekliyorsunuz?
Gelecekte, insan sağlığına ve çevreye daha duyarlı ürünler bekliyoruz. Buharlaşma yüzdesi ve motor uçuş
saatine bağlı tüketim değerleri, günümüz yağlarından daha düşük olmalı. Motorun içindeki dönen aksamlar
arasındaki sürtünmeyi minimize edecek, motorun içindeki pahalı parçalarda korozyonu tamamen önleyecek, kesinlikle koklaşma oluşturmayan yağlar bekliyoruz. Geliştirilen yağlar tabi bunları sağlarken raf ömrüne de takılmamalı, uzun raf ömürlü olmalı.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Motor yağları sektörü ileri teknoloji gerektiren, geliştirme maliyeti çok fazla olan bir alan. Bu piyasaya yeni oyuncuların girmesi kolay olmamakla beraber, maliyetin düşebilmesi yeni, oyuncularında piyasaya girebilmesi gerekli. Rekabet, sektörün gelişmesine katkıda bulunacaktır.

18.1.2017
4389

Röportaj - Son Eklenen Haberler

Bakü Şehir Pisti sınırları zorluyor

Bakü Şehir Pisti sınırları zorluyor

Bakü bu yıl Formula 1 yarışlarına 4. kez ev sahipliği yapacak. Yakın zamanda Formula 1 ile sözleşmesinin 2023 yılına kadar uzatıldığı açıklanan ...

30.5.2019 17:04:00
112
Enerji verimliliği ve madeni yağlar

Enerji verimliliği ve madeni yağlar

Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) Genel Başkanı Murat Kalsın, madeni yağların enerji verimliliğine katkı sağlayan önemli bir öge olduğunu dile getiriyor. ...

12.3.2019 15:45:00
487
“Artan kalite beklentisi ürünlere katma değer olarak yansıyor”

“Artan kalite beklentisi ürünlere katma değer olarak yansıyor”

Madeni yağ sektöründe tüketicilerin kalite beklentisi her geçen gün artıyor. Sürekli gelişime yatırım yapan ve güncel eğilimleri ...

1.1.2019 16:37:00
1164
Castrol Hindistan ekibi Ömer Dormen liderliğinde gelişime öncülük ediyor

Castrol Hindistan ekibi Ömer Dormen liderliğinde gelişime öncülük ediyor

Castrol’ün dünyadaki en genç Genel Müdürü unvanına sahip olan ve 2015’ten bu yana Castrol Hindistan’ın Genel ...

13.11.2018 10:26:00
903
LUKOIL Türkiye, Rusya ile harmonizasyon sürecini tamamladı

LUKOIL Türkiye, Rusya ile harmonizasyon sürecini tamamladı

Bu yıl Türkiye’deki 10. yılını kutlayan LUKOIL Madeni Yağlar, genişleyen ürün gruplarıyla vites büyütüyor. Madeni yağ satışlarında ...

1.8.2018 10:32:00
981
“Madeni yağ ihracatının artması için gerekeni yapacağız”

“Madeni yağ ihracatının artması için gerekeni yapacağız”

İKMİB Başkanlık seçimlerinden başarıyla çıkan Adil Pelister, başkanlık döneminde neler yapacağını, sektöre neler vadettiğini anlattı. Kimya ...

6.6.2018 11:39:00
3025
Etkileyici şehir manzarasında zorlu bir yarış deneyimi: Bakü Şehir Pisti

Etkileyici şehir manzarasında zorlu bir yarış deneyimi: Bakü Şehir Pisti

Şehir pistleri arasında en hızlısı olma unvanına sahip, keskin virajları ve yokuşlarıyla zorlu bir parkur olan Bakü Şehir Pisti, 27-29 Nisan’da yeni bir ...

18.4.2018 16:43:00
3446
“Başarının temeli tamamen işe odaklanmak”

“Başarının temeli tamamen işe odaklanmak”

1993 yılında kurulan Petroyağ, bugün yüzde 22 pazar payıyla Türkiye’nin en büyük endüstriyel yağ tedarikçilerinden biri. ...

9.4.2018 15:16:00
1484
Otomotiv endüstrisinin en büyük 3. fuarı: Automechanika

Otomotiv endüstrisinin en büyük 3. fuarı: Automechanika

Otomotiv endüstrisinin Frankfurt ve Şanghay’dan sonra en büyük 3. fuarı konumundaki Automechanika İstanbul bu yıl 12. kez düzenleniyor. Madeni Yağ ...

1.2.2018 14:15:00
957
Madeni yağ sektörüne adanmış bir kariyer: Çetin Kayam

Madeni yağ sektörüne adanmış bir kariyer: Çetin Kayam

Çetin Kayam, madeni yağ sektöründe 50 yıla yakın deneyimi olan bir isim. Çalışmalarıyla sektöre çok önemli katkılarda bulundu, bu ...

1.12.2017
1234