Belgin Madeni Yağlar, Yüksek Katma Değerli Üretimle Büyümeyi Hedefliyor

Belgin Madeni Yağlar, Yüksek Katma Değerli Üretimle Büyümeyi Hedefliyor

Belgin Madeni Yağlar Genel Müdürü Bülent Araslı:“Hedefimiz Yüksek Katma Değerli Sürdürülebilir Büyüme”

Ülkemizin ve bulunduğumuz coğrafyanın önde gelen madeni yağ ve gres üreticilerinden biri olan Belgin Madeni Yağlar, 70 yıla yaklaşan tecrübesiyle sektöre güven veriyor.

Modern teknolojili üretim tesisi, dünya standartlarında Ar-Ge Merkezi ve tam donanımlı akredite laboratuvarıyla tanınan şirket; üretim kapasitesi ve ürün kalitesiyle Türk ekonomisine güç katıyor.

Belgin Madeni Yağlar Genel Müdürü Bülent Araslı ile üretim tesisleri, gündemlerindeki projeler ve gelecek hedefleri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Belgin Madeni Yağlar’ın sektördeki yerinden bahseder misiniz?

Belgin Madeni Yağlar, sektördeki faaliyetlerine 1953 yılında başlamıştır. Bugün, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikamızda, ülkemizin en büyük yerli madeni yağ üreticilerinden biri olarak yolumuza devam ediyoruz. ELGI (Avrupa Gres Enstitüsü), UEIL (Bağımsız Avrupa Madeni Yağ Üreticileri Birliği) ve ATIEL (Avrupa Madeni Yağlar Endüstrisi Teknik Birliği) üyesiyiz. Ürün ve hizmet sunduğumuz sektörlerin gelişerek değişen ve yenilenen ihtiyaçlarına cevap verebilen, hızlı ürün çeşitlendirme ve geliştirme yetkinliği olan, dünya standartlarında bir Ar-Ge merkezimiz var. Yıllık ciromuzun önemli bir bölümünü Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda ortaya çıkan yeni ürünlerimiz oluşturmaktadır. Yüksek donanımlı laboratuvarımız şirketimize hizmet vermenin yanı sıra TSE’nin ölçümleri için de kullanılan onaylı bir laboratuvardır.

 wx=

Belgin Madeni Yağlar hangi segmentlerde üretim yapıyor?

Metal işleme sıvıları, endüstriyel yağlar, otomotiv yağları, gresler ve deniz yağları olmak üzere beş ana ürün grubunda üretim faaliyetlerimizi sürdürüyor, piyasaya binin üzerinde ürün çeşidi sunuyoruz. Belgin ana markamız olmakla birlikte LUBEX markası ile otomotiv yağları, GRESON markası ile gres üretimini gerçekleştirmekteyiz. Verimlilik odaklı yaklaşımımız ve Ar-Ge Merkezimizde yaptığımız çalışmalarımız ile Türkiye metal işleme pazarında lider konumumuzu sürdürüyoruz. Örneğin; su ile karışan metal işleme sıvıları ürünümüz Generax SE, mineral yağ ihtiva etmeyen, bitkisel esaslı, çevre ile uyumlu metal işleme sıvısıdır. Güçlü emülgatörler ve korozyon, köpük, mikroorganizma önleyici kimyasallardan oluşan dengeli bir katık içeriği ile formüle edilmiştir. Ürünümüz; demir, alüminyum ve bakır esaslı malzemeler için güvenle kullanılabiliyor. Kolaylıkla yağı alınabildiğinden sonrasındaki yağ alma proseslerinin maliyetini düşürüyor. Ayrıca mineral yağ içermediğinden arıtma tesislerinde kullanılmış emülsiyonların bertarafında çevreci bir ürün olma özelliği var.

İş ortaklarınıza sizi tercih etmelerini sağlayan hizmetler sunuyor musunuz?

Mühendislik ve Satış Sonrası Teknik Hizmetlerimiz ile iş ortaklarımızın üretim süreçlerine sürdürülebilir katma değer sağlıyoruz. Sektör yöneticilerimiz ve uzmanlarımız gerçekleştirdikleri saha ziyaretleri ile durum tespiti yaparak iş ortaklarımızı en doğru ve operasyonel verimliliği artırıcı çözümlere ve ürünlere yönlendiriyor. Uzmanlarımız aracılığıyla iş ortaklarımızın çalışanlarına düzenli olarak sertifikalı teknik eğitimler de veriyoruz. Bünyemizde, yılların tecrübe ve bilgi birikimiyle geliştirdiğimiz yüksek teknoloji içeren iki önemli projemiz; LUBRIVISION ve LUBRIVISIONBOX ile de iş ortaklarımızın operasyonel verimliliğine önemli katkılar sağlıyoruz.

Metal işleme sıvıları, endüstriyel yağlar, otomotiv yağları, gresler ve deniz yağları olmak üzere beş ana segmentte üretim yapan Belgin, Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vererek ürün çeşitliliğini arttırıyor.

LUBRIVISION ve LUBRIVISIONBOX projelerinizin çıkış noktası ve sağladığı faydayı biraz açar mısınız?

Teknolojik gelişmelerin hızlanması ve rekabetin artmasıyla tüm sanayi kuruluşları birim üretim maliyetini düşürmek ve pazarda daha rekabetçi olmak amacıyla kestirimci ve önleyici bakım uygulamalarına daha fazla odaklanmaya başladı. Plansız duruşların neden olabileceği üretim kayıplarını asgariye indirmek için yenilikçi yaklaşımlar gündeme geldi. Özellikle işletmelerdeki üretimin kritik noktalarında çalışan ekipmanların ve ekipmanlarda kullanılan yağların mevcut durumlarının yakından takibi giderek daha fazla önem kazanıyor. Bu doğrultuda uzun yıllardır içselleştirerek sürdürdüğümüz müşteri odaklı yaklaşımımızı daha da güçlendirmek amacıyla bir dijital yağ analiz takip sistemi olan LUBRIVISION’ı iş ortaklarımızın kullanımına sunduk. LUBRIVISION bir işletmenin operasyonel verimliliğini artırmaya, duruş ve üretim kayıplarını azaltmaya, bakım maliyetlerini düşürmeye, makine ve ekipman güvenilirliğini optimize etmeye yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiş internet erişimli, hızlı, kullanıcı dostu ve güvenilir bir yağ analiz takip sistemidir.

Diğer hayata geçirdiğimiz proje LUBRIVISIONBOX ise metal işleme sıvılarında en kritik parametreleri gerçek zamanlı ölçen, aynı zamanda yaptığı müdahalelerle sistemi optimum parametrelerde tutarak yöneten, sisteminizi otomatik olarak izleme ve kontrol etme olanağı sağlayan ileri teknoloji içeren bir cihazdır. Tek bir merkezi sistem yönetimini gerçekleştirebileceği gibi birden fazla merkezi sistem ve ürün yönetimini de gerçekleştirir. Bu anlamda sektörümüzde fark yaratan bir uygulama olarak öne çıkmaktadır.

 wx=

2022 yılı Belgin Oil için nasıl geçti? Şirket olarak 2023’ten beklentileriniz nelerdir?

İki yıl kadar süren COVID-19 pandemisinin ardından, bu yılın ilk aylarında başlayan Rusya – Ukrayna Savaşı tüm dünyayı etkileyen yeni ve yüksek maliyetli bir dizi problemi de hızla beraberinde getirdi. Keskin şekilde artan enerji ve emtia fiyatları, arz kesintileri, lojistik maliyetlerindeki büyük artışlar ve aksamalar savaşın en belirgin sonuçları olarak öne çıktığı gibi geleceğe yönelik de büyük belirsizliklerin oluşmasına yol açtı. Belgin Maden Yağlar olarak, gerek dünyayı gerekse de ülkemizi etkileyen bu zorlu koşullarda 2022 yılı için belirlediğimiz hedefleri başarıyla gerçekleştirdik. 2023 yılında da 2022’de olduğu gibi büyümeyi sürdürmek istiyoruz. Sektör gerekliliklerini çok yakından takip ederek, sadece bugün değil gelecekte de ihtiyaç duyulacak pek çok yenilikçi ürün ve hizmetle ilgili çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

LUBEX ve GRESON gibi iki önemli markaya sahip olan Belgin Madeni Yağlar, LUBRIVISION ve LUBRIVISIONBOX gibi yenilikçi projeleriyle de dikkat çekiyor.

İhracat, şirket stratejilerimizin en önemli unsurlarının başında geliyor. Ürünlerimizi 50’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Uzun vadeli, kalıcı ilişkiler tesis ederek ihracatımızı sürekli geliştirmek üzere ekiplerimizi büyütüyoruz. Gelecekte de mevcut pazarlarımızda derinleşmeyi ve yeni coğrafyalara açılmayı hedefliyoruz.

Belgin Madeni Yağlar, tüm olumsuzluklara rağmen 2022’de büyüme ve ihracat hedefini tutturmayı başardı. Şirket 2023’e de umutla bakıyor.

Bülent Araslı Kimdir?

ODTÜ İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi’nde MBA yapan Bülent Araslı 1982 yılında Çukurova Dış Ticaret’te, 1985 yılında M.A.N. Otobüs ve Kamyon şirketlerinin dış ticaret bölümlerinde iş hayatının ilk adımlarını attı. 1986 yılında 30 yıllık  kariyerini sürdüreceği Kordsa Global (Sabancı Holding A.Ş.) şirketine katıldı. Şirkette bir dizi idari sorumluluk üstlendikten sonar 2000 yılında Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Pazarlama ve Satış Direktörlüğüne atandı. 2005 – 2009 yılları arasında Global İş Direktörü ve Genel Müdür olarak Almanya’da Interkordsa GmbH ve Kordsa GmbH şirketlerinin, North Carolina – ABD’de Interkordsa USA şirketlerinin yönetimini sürdürdü. 2010 – 2016 yılları arasında Kordsa Global’in tüm ürünlerinin global satışlarından sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Araslı, Ocak 2017’den bu yana Belgin Madeni Yağlar’ın Genel Müdürlüğünü üstleniyor.

10.01.2023 17:00:00

Tesis İnceleme - Son Eklenen Haberler

Türkiye’nin Teknoloji Üssü: POTEM

Türkiye’nin Teknoloji Üssü: POTEM

Yaklaşık 1200 m2 kapalı alanda faaliyet gösteren Petrol Ofisi Teknoloji Merkezi (POTEM), hacim ve kapsam bakımından Türkiye’nin en büyük, dünyanın ...

9.05.2023 17:00:00
İleri Dönüşüm, İyiye Dönüşüm: TAYRAŞ Baz Yağ Rafinerisi

İleri Dönüşüm, İyiye Dönüşüm: TAYRAŞ Baz Yağ Rafinerisi

Türkiye’nin Hidro-İşlem Teknolojisiyle Atık Madeni Yağlardan Yüksek Kalitede Baz Yağ Üretilebilen İlk ve Tek Tesisi: TAYRAŞ Baz Yağ Rafinerisi   Yıllık ...

6.03.2023 14:00:00
Belgin Madeni Yağlar, Yüksek Katma Değerli Üretimle Büyümeyi Hedefliyor

Belgin Madeni Yağlar, Yüksek Katma Değerli Üretimle Büyümeyi Hedefliyor

Belgin Madeni Yağlar Genel Müdürü Bülent Araslı:“Hedefimiz Yüksek Katma Değerli Sürdürülebilir ...

10.01.2023 17:00:00
Madeni yağ sektöründe dijital dönüşümün başarılı örneği: Lubrico

Madeni yağ sektöründe dijital dönüşümün başarılı örneği: Lubrico

Türkiye madeni yağ sektörüne neredeyse yarım asırdır yön veren Lubrico Petrokimya A.Ş., 44. yılında da endüstrinin nabzını tutan ...

12.08.2022 15:50:00
Yağ analizlerinde maliyet ve zaman avantajı nasıl sağlanır?

Yağ analizlerinde maliyet ve zaman avantajı nasıl sağlanır?

Kullanılmış yağ analizleri ile ekipman arızalarının önüne geçmek, olası maliyet kalemlerini öngörebilmek, satın alma ve tedarik planlamalarında daha ...

1.03.2022 12:39:00
Elektrikli araçlara geçiş, otomotiv greslerinin geleceğini nasıl etkileyecek?

Elektrikli araçlara geçiş, otomotiv greslerinin geleceğini nasıl etkileyecek?

Dr. Gareth Fish   Farklı türlerde yağlama gresleri binek otomobillerde çok sayıda uygulamada uzun süredir kullanılıyor. Ancak elektrikli araçlara ...

1.09.2021 14:57:00
Özel greslerde sahaların yeni ve güçlü oyuncusu: Vario

Özel greslerde sahaların yeni ve güçlü oyuncusu: Vario

Türkiye’de özel greslere duyulan ihtiyacı ülke içerisinde karşılamak, dışa bağımlılığı azaltırken sanayiciye daha ulaşılabilir ve yüksek kaliteli ...

31.12.2020 11:58:00
Proil, endüstriyel ihtiyaçlar için bitkisel çözümler sunuyor

Proil, endüstriyel ihtiyaçlar için bitkisel çözümler sunuyor

25 yıldır Türk sanayisine yağlar ve yağlayıcı çözümleri sunan Petroyağ’ın kardeş şirketi olan Proil, Oleo-Kimya endüstrisinde hem üretici hem ...

8.11.2020 12:23:00
Benzersiz bir keşfin ışığı Türkiye’yi aydınlatmak istiyor

Benzersiz bir keşfin ışığı Türkiye’yi aydınlatmak istiyor

Ole Bardahl, 1939 yılında, motor yağlarının moleküler yapısını bir yağ katkı maddesi ile değiştirilebileceğini keşfettiğinde, hem Polar Attraction Formülü'nün ...

7.05.2020 11:07:00
En gelişmiş üretim tesislerinden biri: NYCO Tournai Üretim Tesisi

En gelişmiş üretim tesislerinden biri: NYCO Tournai Üretim Tesisi

60 yılı aşkın bir süredir bu sektörde faaliyet gösteren NYCO yüksek kaliteli esterler, yağlayıcılar, gresler ve özel ürünlerin mühendisliği ...

25.12.2019 10:20:00