Formula 1™ dokuz yıl aradan sonra tekrar Türkiye’de!

Formula 1™ dokuz yıl aradan sonra tekrar Türkiye’de!

Türkiye’nin 2005-2011 yılları arasında ev sahipliği yaptığı, dünyanın en önemli motor sporları organizasyonu Formula 1™, 9 yıl aradan sonra 2020 yılı takvimi kapsamında 15 Kasım’da gerçekleştirilecek yarışla birlikte Intercity İstanbul Park’a geri dönüyor.

Tüm dünyadan milyonlarca izleyicisi bulunan, ülkelerin tanıtım faaliyetlerinde en önemli spor organizasyonları arasında yer alan Formula 1™, sezonun on dördüncü yarışı Formula 1 DHL Turkish Grand Prix 2020 olarak 13-14-15 Kasım tarihinde Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirilecek.

Formula 1™ yarışlarının Türkiye’ye geri getirilmesi projesinin T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından Intercity’ye verildiğini de hatırlatan Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, “Dünyanın en büyük motor sporları organizasyonu Formula 1™’i tekrar Türkiye’ye getirdiğimiz için büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Dünyanın en özel pistlerinden Intercity İstanbul Park’ın işletmesini aldığımız 2013 yılından bu yana, Formula 1™ yarışlarının ülkemize geri getirilmesi konusundaki çalışmalarımızın başarıyla sonuçlanması ülkemize hayırlı olsun. 2013 yılından bu yana gözümüz gibi baktığımız, Türkiye’nin en önemli yatırımlarından Intercity İstanbul Park’taki büyük heyecan için çok iyi hazırlanıp tüm dünyaya İstanbul’u hak ettiği şekilde tanıtacağız” dedi.

“Bu sözleşmeyi Intercity olarak tüm yükümlülüklerini kendimiz üstlenerek imzaladık. Formula 1™’i tekrar ülkemize kazandırırken, tüm dünyanın ve Türkiye’nin içinden geçtiği böylesine zorlu zamanlarda devletimize yük olmamak çok önemliydi. Proje süresince devletimizin desteğini her an arkamızda hissettik. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emek veren herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

“2013 yılından bu yana hayalini kuruyorduk”

Formula 1™ yarışlarının ülkemize geri getirilmesi çalışmalarını, Intercity İstanbul Park pistinin işletmesini aldıkları 2013 yılından bu yana büyük bir arzu ve titizlikle yürüttüklerini de ifade eden Vural Ak, “Dünyanın en özel pistlerinden Intercity İstanbul Park’ın işletmesini devraldığımız ilk günden bu yana motor sporları, trafik güvenliği ve otomotiv sektörü için her yıl 300 günden fazla etkinlik, eğitim programları ve festivaller düzenliyoruz. Formula 1™ yönetiminin 2020 yılı takvimine İstanbul’u da dahil etmesindeki en önemli faktörlerden bir tanesi de yarışların yapılmadığı 9 yıllık süreçte pistin her an yarış olacakmışçasına aktif ve hazır olmasıydı” dedi.

 wx=

“Yarışlar seyircisiz olarak gerçekleşecek”

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler neticesinde, Formula 1 İstanbul Grand Prix etkinliğinin seyircisiz olarak gerçekleştirileceği duyuruldu. İstanbul İl Pandemi Kurulu’nun aldığı tavsiye kararı sonrası İstanbul Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararla, yarışın seyircisiz olarak yapılmasına karar verildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, “Daha önce de pek çok kez belirttiğimiz gibi insan sağlığı hepimizin birinci önceliği. Tüm senaryolara göre ilk günden itibaren hazırlıklı olarak çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Intercity İstanbul Park olarak Formula 1TM’i ülkemize geri getirmek için maddi manevi çok çaba harcadık. Formula 1TM’i ülkemize geri getirme görevinin T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde bize verilmesinin ardından, böylesine zorlu zamanlarda devletimize yük olmadan bu dev organizasyonu ülkemize kazandırdık. Türkiye’nin çok özlediği bu organizasyon için halkımızı da mutlu etmek amacıyla büyük çaba sarf ettik ve dünyanın en heyecanlı pisti Intercity İstanbul Park’a özel, dünyanın en ucuz Formula 1TM biletlerini halkımızla buluşturduk. Şunun altını özellikle çizmek isterim ki; biz tüm katılımcılarımızı misafir etmek için hazırlanırken, şimdi Intercity İstanbul Park ekibi 85 milyonun kalbinde misafir olacak. Buradan aldığımız güçle tüm dünyada 2 milyar kişinin izleyeceği Turkish Grand Prix 2020 etkinliğini ülkemize yakışır şekilde gerçekleştirecek ve ülkemizi en iyi şekilde tanıtma misyonumuzdan hiçbir taviz vermeyeceğiz. Eminim ki seyircisiz de olsa burada sergileyeceğimiz kusursuz ev sahipliğinin ardından önümüzdeki sene yarışları yine Türkiye’ye getireceğiz ve tüm tribünleri birlikte dolduracağız. Motor sporları severlere gösterdikleri ilgiden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Bilet alan misafirlerimize ücret iadesinin tamamı en kısa sürede, herhangi bir kesinti olmaksızın Biletix tarafından yapılacaktır,” açıklamasında bulundu.

 wx= 

F1’in İstanbul’a dönüşüyle bizi heyecanlandıran 5 sebep

Formula 1TM resmi sitesinde yazar Greg Stuart tarafından kaleme alınan makaleye atıfla, Formula 1TM’in tekrar İstanbul’da gerçekleştirilecek olması hepimizi özellikle şu 5 hususta heyecanlandırıyor:

  • Meşhur 8. viraj

İstanbul Park, Hermann Tilke’nin en iyi kreasyonlarından biri. Pist, en fazla övgü alan Spa-Francorchamps pisti ile karşılaştırılıyor ve pistte bazı çok iyi dönüşler ve yokuşlar var. Keskin 8. viraj ise Formula 1TM pilotlarını ve teknik ekiplerini en çok zorlayan kısım.

  • Tanık olduğumuz unutulmaz anlar

Bugüne kadar yalnızca 7 kez Türkiye Grand Prix’si düzenlenmiş olabilir, ancak hafızalara kazınan pek çok sahne var. 2006’da Fernando Alonso ve Michael Schumacher arasında ikinci olmak için verilen nefes kesen mücadele, Alonso’nun 0,081 saniye farkla ikinciliği almasıyla sonuçlandı. Sebastian Vettel, F1 sahnesine ilk kez BMW Sauber takımı ile İstanbul Park’ta çıktı. En unutulmaz anlardan biri ise, bundan 4 yıl sonra, Red Bull takımında yer alan Mark Webber ile Sebastian Vettel’in 12. virajda birbirleriyle çarpışmasıydı.

  • 2020 F1 takvimine eklenen çok özel pistlerden biri

Coronavirüs salgını hiçbirimizin tahmin etmediği bir şeydi. 2020 muhtemelen birçoğumuz için en güzel yıllarımızdan biri olarak anılmayacak, ancak Imola, Mugello, Portimao, Nurburgring ve şimdi de İstanbul Park’ta arabaların yarıştığını gördüğümüz heyecanlı bir F1 sezonu olacak.

  • Belirsizliklerle dolu bir sezona daha da belirsizlik katacak

Takımlara İstanbul Park için Cuma verileri verilecek. Ancak bu veriler son Cuma antrenmanının gerçekleştirildiği 6 Mayıs 2011 tarihinden olacak. Bu, yüksek bastırma kuvveti, (2011’deki doğal emişli V8’ler yerine) V6 turbo-hibrit F1 araçlarla yarışan takımlar için pek fazla fayda sağlamayacak. Ayrıca Kasım ayında, Mayıs ayına kıyasla sıcaklıklar 10 derece daha düşük olacak. Ayrıca bu sahada yarışlara katılan Lewis Hamilton, Kimi Raikkonen, Sergio Perez ve Sebastian Vettel’in sahip olduğu deneyimin yanı sıra, genç sürücüler Vettel, Raikkonen ve Hamilton’ın onlarla rekabet edebilmek için daha fazla çalışması gerekecek. Tüm bu nedenlerle yarış haftasonunun sürprizlerle dolu olacağı aşikar.

  • 2020 model araçların rekabetini izlediğimiz muhteşem bir yarış olacak

14 Kasım için planlarınız varsa iptal edin çünkü 2020 Türkiye Grand Prix'si için eleme günü izlemeye değer olacak. Bu yıl benzer uzunluktaki Silverstone pistinde, İngiltere Grand Prix'sinin 2011'e göre altı saniye daha hızlı olduğu düşünüldüğünde, bu modern araçların İstanbul Park'taki savaşı muhtemelen dudak uçuklatan bir gösteri olacak.

Şimdiden heyecanlanıyoruz…

                               

Kaynaklar:

intercitypark.com

formula1.com

7.11.2020 11:49:00

Yakın Plan - Son Eklenen Haberler

Azerbaycan’ın Yıldızı Technol, Güney Afrika’ya Açıldı

Azerbaycan’ın Yıldızı Technol, Güney Afrika’ya Açıldı

Technol Kurucu Ortağı ve CEO’su Elvin Hacıyev: Planlama ve Etkin Stratejilerle Çok Daha Büyük ve Uzak Pazarlara Ulaşmak Mümkün Şirketin kurucu ...

11.01.2023 16:00:00
Madeni Yağ Dünyası sizi Nynas ile webinarda buluşturuyor

Madeni Yağ Dünyası sizi Nynas ile webinarda buluşturuyor

Madeni Yağ Dünyası, geniş bilgi ve deneyime sahip bir medya ve iletişim platformu olarak çevrimiçi seminer programına devam ...

15.10.2021 13:23:00
KDV, ÖTV, pandemi ve tuzu biberi: Geri kazanım katılım payı uygulaması

KDV, ÖTV, pandemi ve tuzu biberi: Geri kazanım katılım payı uygulaması

Hammadde tedarikinde yaşanan sorunlar ve vergi yükü Türkiye’de madeni yağ üreticilerini zorlayan konuların başında geliyor. 2020 yılının Ocak ayında ...

7.07.2021 16:40:00
Türkiye’nin madeni yağ ihracatında güncel rakamlar

Türkiye’nin madeni yağ ihracatında güncel rakamlar

İKMİB tarafından TİM İhracat Veri Tabanı ve Trademap verilerinden faydalanarak her ay paylaşılan madeni yağlar ve mineral yakıtlar sektörü ihracat rakamlarına göre, ...

5.07.2021 13:06:00
Zaman değişse de değişmeyen tercihler vardır

Zaman değişse de değişmeyen tercihler vardır

Castrol bugüne kadar üretilen araçlara uygun ürünler sunduğu gibi, 2021 yılı ve sonrasında üretilecek yeni araçların, tasarımdan kaynaklı ...

5.03.2021 09:17:00
Formula 1™ dokuz yıl aradan sonra tekrar Türkiye’de!

Formula 1™ dokuz yıl aradan sonra tekrar Türkiye’de!

Türkiye’nin 2005-2011 yılları arasında ev sahipliği yaptığı, dünyanın en önemli motor sporları organizasyonu Formula 1™, 9 yıl aradan sonra 2020 yılı ...

7.11.2020 11:49:00
‘İhracatın Yıldızları’ ödülleri çevrimiçi törenle sahiplerini buldu

‘İhracatın Yıldızları’ ödülleri çevrimiçi törenle sahiplerini buldu

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından her yıl kimya sektöründeki üye firmaları ihracattaki başarıları için ...

3.09.2020 14:51:00
Petronas’ın Gizli Kahramanları İş Başında

Petronas’ın Gizli Kahramanları İş Başında

Petronas Türkiye madeni yağ pazarına distribütör ağı ile örnek oluyor. Petronas Türkiye Genel Müdürü Burak Işıldak da bu başarıların ...

7.05.2020 10:33:00