Katılım Rekoru Kıran Automechanika Istanbul, Organizasyon Başarısıyla Takdir Topladı

Katılım Rekoru Kıran Automechanika Istanbul, Organizasyon Başarısıyla Takdir Topladı

Otomotiv satış sonrası endüstrisi için dünyanın lider ticaret fuarı markası Automechanika’nın Türkiye’deki tek etkinliği olan Automechanika Istanbul, 8-11 Haziran 2023 tarihleri arasında TÜYAP’ta gerçekleşti. 41 ülkeden 1437 katılımcı firma, 10 ülke pavilyonu ve tüm dünyadan 58.024 profesyoneli bir araya getiren etkinlik; Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve BDT bölgesi arasında köprü kurarak verimli iş birliklerine ortam hazırladı.

Madeni yağ sektörünün 226 firmayla temsil edildiği fuar; konferans, seminer ve workshop programları ile teknoloji transferi ve bilgi paylaşımı açısından da katılımcılara fırsatlar sundu.

23-26 Mayıs 2024 tarihleri arasında düzenlenecek yeni organizasyonun hazırlıklarına şimdiden başlayan Automechanika Istanbul ekibi, 2023’ün organizasyon başarısıyla da konuşulmaya ve adından söz ettirmeye devam ediyor.

Madeni Yağ Dünyası olarak Messe Frankfurt Istanbul Fuar Direktörü Can Berki ve Hannover Fairs Turkey Automechanika Istanbul Fuar Direktörü Alemdar Sönmez ile buluşarak; fuarın başarısı ve etkilerini değerlendirdik.

Automechanika’nın sektörel öneminden ve Türk ekonomisine katkılarından bahsedebilir misiniz?

Can Berki: Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey iş birliğiyle düzenlenen Automechanika Istanbul tüm dünyadan otomotiv endüstrisi profesyonellerini buluşturuyor. Otomotiv satış sonrası endüstrisi için dünyanın lider ticaret fuarı markası Automechanika'nın Türkiye'deki tek etkinliği olan Automechanika Istanbul’da her yıl; parçalar ve sistemler, arıza tespit ve onarım, aksesuar ve özelleştirme, elektronik ve bağlanılabilirlik, araç yıkama ve bakım merkezi, bayi ve atölye yönetimi, alternatif sürüş sistemleri & yakıtlar ve madeni yağ kategorilerinde binlerce ürün ve hizmet grupları sergileniyor. Fuara otomotiv satış sonrası endüstrisi alanında faaliyet gösteren tüm sektörlerden katılım oluyor. Automechanika’nın Türkiye organizasyonunda üreticiler ve satın almacılar yüzlerce iş görüşmesi gerçekleşiyor ve bu da yüz milyonlarca dolarlık bir iş hacmine olanak sağlıyor. Fuar dünyada 13 ülkede gerçekleşirken, gelişmiş organizasyon yapısı sayesinde otomotiv endüstrisi ticaret hacminin büyümesine pozitif bir katkı sağlıyor.

Automechanika Istanbul’un katılımcı firma ve ziyaretçi istatistikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Alemdar Sönmez: Fuarımızın bu yılki organizasyonunu tüm zamanların en büyük Automechanika Istanbul’u olarak ifade edebiliriz. Tüyap Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarımızda 41 ülkeden 1437 katılımcı firma ve 10 ülke pavilyonu yer aldı. 16. kez gerçekleşen Automechanika Istanbul’u bu yıl tüm dünyadan 58.024 sektör profesyoneli ziyaret etti. Bu yıl ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yıl gerçekleşen fuarımıza göre yüzde 20’lik bir artış gösterdi. Ayrıca kıtaları buluşturan fuarımız; Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve BDT bölgesi arasında köprü konumunda bulunuyor.

Automechanika Istanbul büyük bir fuar ve hazırlığı için ciddi bir emek harcıyorsunuz. 2023 organizasyonu sizin açınızdan hedefine ulaştı mı? Katılımdan ve size gelen geri bildirimlerden memnun musunuz?

Can Berki: Automechanika kıtaları buluşturan ve tüm dünyadan otomotiv endüstrisi temsilcilerini bir araya getiren büyük bir organizasyon. Böylesine büyük ve kapsamlı bir çalışmanın içerisinde yer almak elbette ki gurur verici. Fuarımızın bu yılki versiyonunun tüm zamanların en büyük Automechanika Istanbul’u olarak gerçekleşmesi nedeniyle bizim için hedefe ulaştığını söyleyebiliriz. Her yıl gerçekleşen fuarlarımızda gerek katılımcılarımıza gerekse ziyaretçilerimize memnuniyetleri üzerine sorular yöneltiyoruz. Bu yıl da katılımcılarımız ve ziyaretçilerimiz fuardan yüksek verimlilikle ayrıldıklarını bildirdiler. Başarılı bir fuar gerçekleştirmemizin yanı sıra yeni iş birliklerine zemin hazırladığımız ve sektörün ticaret hacmine katkıda bulunduğumuz için mutluyuz tabii ki. Fuarımızın gelecek yıl 23-26 Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek organizasyonunda da yüksek verimlilik elde ederek yolculuğumuzu başarılı bir şekilde sürdürmeyi planlıyoruz.

Automechanika Istanbul’a madeni yağ sektöründen firmalar da çok yoğun katılım gösterdi. Sizdeki verilere göre madeni yağ sektöründen kaç firma fuarda yer aldı? Madeni yağ sektörünün fuardaki etkinliği, fuara katkısı ve yarattığı dinamizm hakkında bize ne söylersiniz?

Alemdar Sönmez: Kimya ihracatının yaklaşık yüzde 14'ünü oluşturan madeni yağ sektörü her geçen gün büyümeye devam ederken Automechanika Istanbul’da da yer alan firma sayısı da artmaya devam ediyor. Madeni yağ sektörü otomotiv satış sonrası endüstrisi için önem taşıyan bir sektör. Bu yıl fuarımızda madeni yağ sektöründen toplamda 226 kadar firma yer aldı. Tüm katılımcılarımız hem yüksek verimlilik sunan ürünlerini hem de fuarımızın teması etrafında öne çıkarmak istedikleri ürünlerini sergilediler. Sektör profesyoneli ziyaretçilerimizin katılımcı firmalarımıza ve çözümlerine ilgisi de yüksekti. Bunların yanı sıra madeni yağ sektörünün önemli markalarından Castrol, Automechanika Academy sponsorları arasında yer aldı.

Automechanika Istanbul; yeni teknolojilere, akademik çalışmalara ve sektörel gelişmelere ilişkin katılımcıların vizyonunu genişleten hangi fırsatları sundu?

Can Berki: Automechanika Istanbul olarak sektörün nabzını yoklamayı ve gelecek üzerine sektör paydaşlarıyla deneyimleri, bilgi ve birikimleri paylaşmayı seviyoruz. Fuarımızda da sürekli olarak etkinliklerimizi çeşitlendirerek dikkatleri üzerimize çekmeye çalışıyoruz. Bu yılki organizasyonumuzda da özellikle sürdürülebilirlik odaklı çalışmalar ve etkinlikler öne çıktı. Şöyle bir bakacak olursak; “Automechanika Academy powered by Castrol” özel programında düzenlenen sunumlar ve söyleşilerle sürdürülebilir üretim politikaları, başarı hikayeleri ve Equality 4 Business” oturumu ile de otomotiv sektöründe cinsiyet eşitliğine değinildi. Ayrıca elektrikli araçların bakım ve onarımında en son teknolojiler ve ekipmanların 8 ayrı istasyonda uygulamalı olarak sergilendiği “Innovation 4 Mobility by BAKIRCI” özel alanında da tüm profesyonellerin otomotiv sektöründeki dönüşüme yakından tanık olmalarına imkân sağlandı.

 wx=

Alemdar Sönmez Kimdir?

1997 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisansını tamamladı. Ardından Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde Kitle İletişimi üzerine yüksek lisans yaptı. İngiltere’nin Cardiff şehrinde Coleg Glan Hafren’da bir yıl süreyle dil eğitimi aldıktan sonra iş hayatına atıldı. 20’den fazla ülkede başta otomotiv olmak üzere birçok sektörde fuarların Türk Milli Katılımlarını organize etti. 2015 yılından bu yana Hannover Fairs Turkey’de Automechanika Istanbul'un direktörlüğünü sürdürüyor.

 wx=

Can Berki Kimdir?

Ağustos 2011 yılından bu yana da Messe Frankfurt Istanbul'da çalışıyor ve şu anda Automechanika Istanbul'un direktörlük görevini sürdürüyor. Eğitim hayatını FVM Işık Üniversitesi Bilişim Teknolojileri bölümünde tamamladı ve ardından Harvard Business School’dan online olarak Yönetim Temelleri üzerine eğitim aldı. İş hayatı 2007 yılında başladı. Teknoloji markalarının çeşitli departmanlarında yer aldıktan sonra 2011 yılında Messe Frankfurt ile tanıştı ve o gün bugündür profesyonel kariyerine aynı çatı altında devam ediyor.

8.09.2023 15:45:00

Türkiye'den - Son Eklenen Haberler

OTEP ten Türk Otomotiv Sanayiine Güç Katan Kitap: Elektrikli Araçlarda Lityum İyon Bataryalar

OTEP ten Türk Otomotiv Sanayiine Güç Katan Kitap: Elektrikli Araçlarda Lityum İyon Bataryalar

OTEP tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka Kampüsü’nde düzenlenen Elektrikli Araçlarda Lityum İyon Bataryalar ...

3.07.2024 09:34:00
SÜT-D Dünya Çevre Günü’nde Toprağı Yeniden Kazanma Çağrısı Yaptı

SÜT-D Dünya Çevre Günü’nde Toprağı Yeniden Kazanma Çağrısı Yaptı

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde “arazi bozulmasını önlemek, ...

5.06.2024 12:22:00
Türk Private Label Sektörü 148 Firma ile  PLMA’S Fuarı’na Çıkarma Yaptı

Türk Private Label Sektörü 148 Firma ile PLMA’S Fuarı’na Çıkarma Yaptı

Özel markalı ürünler sektöründe dünyanın en büyük fuarı olan PLMA’s World of Private Label 2024 fuarı, Hollanda’nın Amsterdam ...

4.06.2024 16:06:00
ALKİM Petrokimya Automechanika Istanbul’da Fark Yaratacak

ALKİM Petrokimya Automechanika Istanbul’da Fark Yaratacak

300’den fazla ürün çeşidi ve yıllık 130 bin ton üretim kapasitesiyle madeni yağ sektörünün iddialı oyuncularından biri olan ALKİM ...

22.05.2024 17:40:00
Automechanika Istanbul’a Hazırlıklar Tamam

Automechanika Istanbul’a Hazırlıklar Tamam

Otomotiv endüstrisinin milyar dolarlık iş potansiyeline sahip büyük buluşmasına 1 hafta kaldı! Türkiye’nin en büyük uluslararası ticaret fuarı ...

17.05.2024 12:22:00
SÜT-D, Düşük Karbon Kahramanlarını Ödüllendirdi

SÜT-D, Düşük Karbon Kahramanlarını Ödüllendirdi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ana desteğinde Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim ...

8.05.2024 10:23:00
İş Dünyası, İklim Değişikliği Kaynaklı Riskler, Fırsatlar ve Karbon Ticaretinin Yeşil Akçe Cazibesi için İTÜ’de

İş Dünyası, İklim Değişikliği Kaynaklı Riskler, Fırsatlar ve Karbon Ticaretinin Yeşil Akçe Cazibesi için İTÜ’de

İklim değişikliğinin etkileri günlük ve endüstriyel yaşamda her yerde bizimle. Bu gidişata dur demek için sebep olduğumuz sera gazı emisyonlarını azaltma, ...

2.05.2024 11:04:00
Petrol Ofisi Grubu ve Chevron, iş birliklerinin 10. yılını Denizcilikte Enerji seminerinde kutladı

Petrol Ofisi Grubu ve Chevron, iş birliklerinin 10. yılını Denizcilikte Enerji seminerinde kutladı

Türkiye akaryakıt ve madeni yağlar sektörlerinin geleneksel lideri Petrol Ofisi Grubu ve dünya enerji devi Chevron tarafından iş birliklerinin 10. yıl ...

3.04.2024 11:34:00
Motobike Istanbul 2024 Kapılarını Açtı

Motobike Istanbul 2024 Kapılarını Açtı

Yaklaşık bir yıl süren heyecanlı bekleyiş sona erdi ve bugüne kadar düzenlenen en büyük ve en kapsamlı Motobike Istanbul fuarı, kapılarını iki teker ...

21.03.2024 17:35:00
Madeni Yağlarda Petrol Ofisi – Kia İş Birliği Yenilendi

Madeni Yağlarda Petrol Ofisi – Kia İş Birliği Yenilendi

Madeni yağ ve kimyasallar pazarının liderler üreticilerinden Petrol Ofisi Grubu, teknoloji merkezi POTEM’de Kia modelleri ve teknolojisine özel motor yağları ...

21.03.2024 17:10:00