Katılım Rekoru Kıran Automechanika Istanbul, Organizasyon Başarısıyla Takdir Topladı

Katılım Rekoru Kıran Automechanika Istanbul, Organizasyon Başarısıyla Takdir Topladı

Otomotiv satış sonrası endüstrisi için dünyanın lider ticaret fuarı markası Automechanika’nın Türkiye’deki tek etkinliği olan Automechanika Istanbul, 8-11 Haziran 2023 tarihleri arasında TÜYAP’ta gerçekleşti. 41 ülkeden 1437 katılımcı firma, 10 ülke pavilyonu ve tüm dünyadan 58.024 profesyoneli bir araya getiren etkinlik; Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve BDT bölgesi arasında köprü kurarak verimli iş birliklerine ortam hazırladı.

Madeni yağ sektörünün 226 firmayla temsil edildiği fuar; konferans, seminer ve workshop programları ile teknoloji transferi ve bilgi paylaşımı açısından da katılımcılara fırsatlar sundu.

23-26 Mayıs 2024 tarihleri arasında düzenlenecek yeni organizasyonun hazırlıklarına şimdiden başlayan Automechanika Istanbul ekibi, 2023’ün organizasyon başarısıyla da konuşulmaya ve adından söz ettirmeye devam ediyor.

Madeni Yağ Dünyası olarak Messe Frankfurt Istanbul Fuar Direktörü Can Berki ve Hannover Fairs Turkey Automechanika Istanbul Fuar Direktörü Alemdar Sönmez ile buluşarak; fuarın başarısı ve etkilerini değerlendirdik.

Automechanika’nın sektörel öneminden ve Türk ekonomisine katkılarından bahsedebilir misiniz?

Can Berki: Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey iş birliğiyle düzenlenen Automechanika Istanbul tüm dünyadan otomotiv endüstrisi profesyonellerini buluşturuyor. Otomotiv satış sonrası endüstrisi için dünyanın lider ticaret fuarı markası Automechanika'nın Türkiye'deki tek etkinliği olan Automechanika Istanbul’da her yıl; parçalar ve sistemler, arıza tespit ve onarım, aksesuar ve özelleştirme, elektronik ve bağlanılabilirlik, araç yıkama ve bakım merkezi, bayi ve atölye yönetimi, alternatif sürüş sistemleri & yakıtlar ve madeni yağ kategorilerinde binlerce ürün ve hizmet grupları sergileniyor. Fuara otomotiv satış sonrası endüstrisi alanında faaliyet gösteren tüm sektörlerden katılım oluyor. Automechanika’nın Türkiye organizasyonunda üreticiler ve satın almacılar yüzlerce iş görüşmesi gerçekleşiyor ve bu da yüz milyonlarca dolarlık bir iş hacmine olanak sağlıyor. Fuar dünyada 13 ülkede gerçekleşirken, gelişmiş organizasyon yapısı sayesinde otomotiv endüstrisi ticaret hacminin büyümesine pozitif bir katkı sağlıyor.

Automechanika Istanbul’un katılımcı firma ve ziyaretçi istatistikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Alemdar Sönmez: Fuarımızın bu yılki organizasyonunu tüm zamanların en büyük Automechanika Istanbul’u olarak ifade edebiliriz. Tüyap Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarımızda 41 ülkeden 1437 katılımcı firma ve 10 ülke pavilyonu yer aldı. 16. kez gerçekleşen Automechanika Istanbul’u bu yıl tüm dünyadan 58.024 sektör profesyoneli ziyaret etti. Bu yıl ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yıl gerçekleşen fuarımıza göre yüzde 20’lik bir artış gösterdi. Ayrıca kıtaları buluşturan fuarımız; Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve BDT bölgesi arasında köprü konumunda bulunuyor.

Automechanika Istanbul büyük bir fuar ve hazırlığı için ciddi bir emek harcıyorsunuz. 2023 organizasyonu sizin açınızdan hedefine ulaştı mı? Katılımdan ve size gelen geri bildirimlerden memnun musunuz?

Can Berki: Automechanika kıtaları buluşturan ve tüm dünyadan otomotiv endüstrisi temsilcilerini bir araya getiren büyük bir organizasyon. Böylesine büyük ve kapsamlı bir çalışmanın içerisinde yer almak elbette ki gurur verici. Fuarımızın bu yılki versiyonunun tüm zamanların en büyük Automechanika Istanbul’u olarak gerçekleşmesi nedeniyle bizim için hedefe ulaştığını söyleyebiliriz. Her yıl gerçekleşen fuarlarımızda gerek katılımcılarımıza gerekse ziyaretçilerimize memnuniyetleri üzerine sorular yöneltiyoruz. Bu yıl da katılımcılarımız ve ziyaretçilerimiz fuardan yüksek verimlilikle ayrıldıklarını bildirdiler. Başarılı bir fuar gerçekleştirmemizin yanı sıra yeni iş birliklerine zemin hazırladığımız ve sektörün ticaret hacmine katkıda bulunduğumuz için mutluyuz tabii ki. Fuarımızın gelecek yıl 23-26 Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek organizasyonunda da yüksek verimlilik elde ederek yolculuğumuzu başarılı bir şekilde sürdürmeyi planlıyoruz.

Automechanika Istanbul’a madeni yağ sektöründen firmalar da çok yoğun katılım gösterdi. Sizdeki verilere göre madeni yağ sektöründen kaç firma fuarda yer aldı? Madeni yağ sektörünün fuardaki etkinliği, fuara katkısı ve yarattığı dinamizm hakkında bize ne söylersiniz?

Alemdar Sönmez: Kimya ihracatının yaklaşık yüzde 14'ünü oluşturan madeni yağ sektörü her geçen gün büyümeye devam ederken Automechanika Istanbul’da da yer alan firma sayısı da artmaya devam ediyor. Madeni yağ sektörü otomotiv satış sonrası endüstrisi için önem taşıyan bir sektör. Bu yıl fuarımızda madeni yağ sektöründen toplamda 226 kadar firma yer aldı. Tüm katılımcılarımız hem yüksek verimlilik sunan ürünlerini hem de fuarımızın teması etrafında öne çıkarmak istedikleri ürünlerini sergilediler. Sektör profesyoneli ziyaretçilerimizin katılımcı firmalarımıza ve çözümlerine ilgisi de yüksekti. Bunların yanı sıra madeni yağ sektörünün önemli markalarından Castrol, Automechanika Academy sponsorları arasında yer aldı.

Automechanika Istanbul; yeni teknolojilere, akademik çalışmalara ve sektörel gelişmelere ilişkin katılımcıların vizyonunu genişleten hangi fırsatları sundu?

Can Berki: Automechanika Istanbul olarak sektörün nabzını yoklamayı ve gelecek üzerine sektör paydaşlarıyla deneyimleri, bilgi ve birikimleri paylaşmayı seviyoruz. Fuarımızda da sürekli olarak etkinliklerimizi çeşitlendirerek dikkatleri üzerimize çekmeye çalışıyoruz. Bu yılki organizasyonumuzda da özellikle sürdürülebilirlik odaklı çalışmalar ve etkinlikler öne çıktı. Şöyle bir bakacak olursak; “Automechanika Academy powered by Castrol” özel programında düzenlenen sunumlar ve söyleşilerle sürdürülebilir üretim politikaları, başarı hikayeleri ve Equality 4 Business” oturumu ile de otomotiv sektöründe cinsiyet eşitliğine değinildi. Ayrıca elektrikli araçların bakım ve onarımında en son teknolojiler ve ekipmanların 8 ayrı istasyonda uygulamalı olarak sergilendiği “Innovation 4 Mobility by BAKIRCI” özel alanında da tüm profesyonellerin otomotiv sektöründeki dönüşüme yakından tanık olmalarına imkân sağlandı.

 wx=

Alemdar Sönmez Kimdir?

1997 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisansını tamamladı. Ardından Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde Kitle İletişimi üzerine yüksek lisans yaptı. İngiltere’nin Cardiff şehrinde Coleg Glan Hafren’da bir yıl süreyle dil eğitimi aldıktan sonra iş hayatına atıldı. 20’den fazla ülkede başta otomotiv olmak üzere birçok sektörde fuarların Türk Milli Katılımlarını organize etti. 2015 yılından bu yana Hannover Fairs Turkey’de Automechanika Istanbul'un direktörlüğünü sürdürüyor.

 wx=

Can Berki Kimdir?

Ağustos 2011 yılından bu yana da Messe Frankfurt Istanbul'da çalışıyor ve şu anda Automechanika Istanbul'un direktörlük görevini sürdürüyor. Eğitim hayatını FVM Işık Üniversitesi Bilişim Teknolojileri bölümünde tamamladı ve ardından Harvard Business School’dan online olarak Yönetim Temelleri üzerine eğitim aldı. İş hayatı 2007 yılında başladı. Teknoloji markalarının çeşitli departmanlarında yer aldıktan sonra 2011 yılında Messe Frankfurt ile tanıştı ve o gün bugündür profesyonel kariyerine aynı çatı altında devam ediyor.

8.09.2023 15:45:00

Türkiye'den - Son Eklenen Haberler

Togg CEO’su Karakaş: “İş Ortaklarımızla Mobilitenin Geleceğini İnşa Ediyoruz”

Togg CEO’su Karakaş: “İş Ortaklarımızla Mobilitenin Geleceğini İnşa Ediyoruz”

TM Forum’a üye olan ilk mobilite servis sağlayıcısı Togg’un CEO’su M. Gürcan Karakaş, Kopenhag’daki DTW2023 konferansında yaptığı konuşmada, ...

21.09.2023 10:00:00
Petrol Ofisi’nden Madeni Yağda Dev Yatırım

Petrol Ofisi’nden Madeni Yağda Dev Yatırım

Petrol Ofisi Grubu, Kocaeli’deki madeni yağ fabrikasının yıllık üretim kapasitesini iki katına çıkaran yeni yatırımını hizmete açtı. ...

14.09.2023 10:00:00
Castrol Türkiye’de Bayrak Değişimi

Castrol Türkiye’de Bayrak Değişimi

Madeni yağ sektörünün önde gelen oyuncularından Castrol, bölgesel yapılanmasında bayrak değişimine giderek iki üst düzey atama ...

10.09.2023 14:30:00
Katılım Rekoru Kıran Automechanika Istanbul, Organizasyon Başarısıyla Takdir Topladı

Katılım Rekoru Kıran Automechanika Istanbul, Organizasyon Başarısıyla Takdir Topladı

Otomotiv satış sonrası endüstrisi için dünyanın lider ticaret fuarı markası Automechanika’nın Türkiye’deki tek etkinliği olan Automechanika ...

8.09.2023 15:45:00
Shell, Komatsu İş Makinaları İçin Yeni Nesil Madeni Yağlar Üretecek

Shell, Komatsu İş Makinaları İçin Yeni Nesil Madeni Yağlar Üretecek

Shell, Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. ile gerçekleştirdiği yeni anlaşma ile küresel iş makinaları sektörünün liderlerinden Komatsu için madeni ...

1.09.2023 11:30:00
Petrol Ofisinden Yapay Zekâ Destekli Dijital Hizmet: POLAB

Petrol Ofisinden Yapay Zekâ Destekli Dijital Hizmet: POLAB

Petrol Ofisi, 20 yılı aşkın süredir 2 milyonun üzerinde yaptığı madeni yağ analizleri ile oluşmuş veri tabanını, POLAB portalı ile tamamen dijitalleştirerek ...

21.08.2023 11:00:00
ALPET Madeni Yağ Bayi Toplantısı İzmir’de Gerçekleşti

ALPET Madeni Yağ Bayi Toplantısı İzmir’de Gerçekleşti

Sahip olduğu teknolojik alt yapısı ve yerli sermayesi ile birlikte madeni yağ sektörünün öncülerinden biri olan ALPET Madeni Yağlar, 2023 yılı ...

20.08.2023 17:00:00
NextGen E-Mobility + Charge Zirvesi İçin Geri Sayım Başladı!

NextGen E-Mobility + Charge Zirvesi İçin Geri Sayım Başladı!

İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, 31 Ağustos - 2 Eylül tarihleri arasında heyecan verici bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. NextGen E-Mobility + Charge Expo & ...

14.08.2023 11:30:00
Kimya Teknoloji Merkezi Faaliyete Geçmeye Hazırlanıyor

Kimya Teknoloji Merkezi Faaliyete Geçmeye Hazırlanıyor

Türk kimya sektörü ihracatının çatı kuruluşu İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından hayata ...

11.08.2023 12:30:00
ÖTV Artışı Nedeniyle Madeni Yağ Ürünlerine Zam

ÖTV Artışı Nedeniyle Madeni Yağ Ürünlerine Zam

6 Şubat Depremlerinin ardından artan kamu harcamalarının bütçe üzerindeki yükünü telafi etmek için peş peşe KDV ve ÖTV ...

19.07.2023 17:00:00