Türkiye’nin Teknoloji Üssü: POTEM

Türkiye’nin Teknoloji Üssü: POTEM

Yaklaşık 1200 m2 kapalı alanda faaliyet gösteren Petrol Ofisi Teknoloji Merkezi (POTEM), hacim ve kapsam bakımından Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise önde gelen laboratuvarlarından biri. 2008’de 4 milyon dolar değerinde kaynakla kurulan POTEM, her yıl yeni yatırımlarla gelişerek teknik imkânlarını artırdı ve Petrol Ofisi’nin sektör liderliğine yakışan teknik donanıma kavuştu.

Madeni yağ alanında 200’e yakın testin yapılabildiği POTEM, TURKAK tarafından en geniş kapsamlı akreditasyona sahip laboratuvar olarak tanınıyor. Yaptığı testlerin güvenilirliği tüm dünyada kabul gören POTEM, uluslararası platformda hakem laboratuvar olarak da Türkiye’yi gururlandırıyor.

Üstün teknolojisi ve nitelikli istihdamıyla hayranlık uyandıran tesisi, Petrol Ofisi Madeni Yağlar Direktörü Sezgin Gürsu’nun nazik ev sahipliğinde ziyaret ederek; Petrol Ofisi Teknoloji ve Teknik Hizmetler Müdürü Murat Bayram ve POTEM Laboratuvar Müdürü Sevda Şahan’dan bilgi aldık.

Hayal Kuranlar, Merak Edenler POTEM’de Buluşuyor

POTEM, Petrol Ofisi’nin Kocaeli Derince’deki Madeni Yağlar Üretim Tesisi ile aynı kampüste yer alıyor. Kampüse girer girmez konferans salonuna yönlendiriliyor ve ziyaretimiz öncesinde iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgilendiriliyoruz. Bu konuda oldukça hassas bir prosedür uygulayan Petrol Ofisi, tüm misafirlerine olduğu gibi bizlere de kask, gözlük, ayakkabı ve yelek gibi ekipmanlar temin ederek ziyaretimizin güvenliğini sağlıyor.

POTEM’de Petrol Ofisi Madeni Yağlar Direktörü Sezgin Gürsu ve POTEM uzmanları tarafından karşılanıyoruz. Ekibin tamamı genç, çoğunluğu ise kadın. Tesisin nitelikli genç ve kadın istihdamına önem verdiğini görüyoruz. Cihazların kurulum ve bakım işlemlerini gerçekleştiren Türk teknisyenlerle karşılaşıyor, bu alanda yerli teknoloji firmalarının gelişimine destek verildiğini anlıyoruz.

Staj imkânlarıyla yeni mezunları yetiştiren ve tam donanımlı mühendisler olarak sektöre kazandıran POTEM; müşterilerine, satış ekiplerine ve distribütörlere verdiği eğitimlerle de adeta bir akademi işlevi görüyor. Üniversite iş birlikleriyle bilimsel çalışmalara ve birçok yenilikçi projeye imza atan tesiste üretilen nitelikli bilgiler; makale olarak uluslararası sempozyum ve hakemli dergilerde sektörün hizmetine sunuluyor.

 wx=

Petrol Ofisi Madeni Yağlar Direktörü Sezgin Gürsu: İnsana Yatırım Yapıyoruz

Sohbetimize Petrol Ofisi Madeni Yağlar Direktörü Sezgin Gürsu ile başlıyoruz.

Sektöre yön veren kanaat önderlerinden biri olan Gürsu, POTEM uzmanlarının her birini ismen tanıyor. Tesisteki cihazlara ve makine parkurunun teknik özelliklerine hâkim olan Gürsu; yürütülen projelerden ve ekip arkadaşlarının çalışmalarından övgüyle bahsediyor.

POTEM’in Türkiye ve yakın coğrafyada, kendi alanındaki en kapsamlı laboratuvarlardan biri olduğunu aktaran Sezgin Gürsu, tesisin kurulduğu günden bu yana teknolojiye ve insana yaptığı yatırımlarla hem kapasitesini hem de bilgi birikimini ulaşılması zor bir seviyeye çıkardığını anlatıyor.

Gürsu, POTEM’in çalışma felsefesini ise şöyle ifade ediyor: “Madeni yağ insan işidir. Biz de POTEM’de bu felsefeyi düstur edinerek öncelikle insana yatırım yapıyoruz. Ekip olarak hayallerimize hayat verdiğimiz bu teknoloji merkezinde; hayal kurabilen, merak eden ve kurduğu hayalleri gerçekleştirebilecek dirayete sahip bilim insanlarını yol arkadaşı olarak seçiyor ve onlara hayallerini gerçekleştirebilecekleri ve daha çok hayal kurabilecekleri özgür çalışma ortamını sunuyoruz. Bu minvalde, her geçen gün artan proje sayımız ve kapasitemiz ile ekibimizi günden güne genişletiyoruz.”

Petrol Ofisi Madeni Yağlar Direktörü Sezgin Gürsu, POTEM’in hedeflerini ise şu sözlerle açıklıyor: “POTEM olarak ana hedefimiz uluslararası alanda sektöre yön veren teknoloji merkezlerinden biri olmak ve adımızdan hem pazarda hem de akademik alanda daha sık söz ettirmek. Geliştireceğimiz yeni teknolojilerle sektördeki dinamiklere uluslararası alanda da yön vermek istiyoruz. Burada yapılan çalışmalarla Petrol Ofisi Madeni Yağlar olarak ülkemizin gelişmesine ve kalkınmasına daha fazla katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

 wx=

En Kapsamlı Akreditasyon

Petrol Ofisi Teknoloji ve Teknik Hizmetler Müdürü Murat Bayram ise tesisin akreditasyon gücünü vurguluyor: “POTEM sektördeki ilk ve en kapsamlı TS EN ISO IEC 17025 akreditasyonuna sahip bir teknoloji merkezidir. Bu akreditasyonun yanı sıra Petrol Ofisi Grubu’nun diğer tüm paydaşlarıyla birlikte uyguladığı Entegre Yönetim Sistemi ve Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 10002, ISO 27001 standartlarına uygun olarak çalışmalarını sürdürmekte ve hizmet vermektedir.”

Murat Bayram POTEM’de 144 farklı deney metodu uygulandığını ve adeta bir teknoloji üssü gibi çalıştıklarını ifade ederek tesiste gerçekleşen çalışmalar ve sunulan hizmetler hakkında şu bilgileri paylaşıyor: “POTEM uzun yıllardır süregelen bilgi birikimi, mevcut akreditasyon kapasitesi ve uzman kadrosu sayesinde aralarında dünya devlerinin de bulunduğu yerli ve yabancı çok sayıda firmaya ARGE, kalite kontrol, analiz ve teknik görüş hizmeti sunmaktadır. Ayrıca kendi alanında ulusal ve uluslararası yayınları, makaleleri, patent girişimleri olan bir teknoloji üssüdür.

Tesisimiz son yıllarda gerçekleştirdiği inovatif ve akademik çalışmalar ile hem ulusal hem de uluslararası alanda adından sıkça söz ettirmiştir. Sadece 2022 yılı içinde 6 adet yayın yapmış, bu yayınlar ulusal ve uluslararası alanda otorite kabul edilen kurumlarda sunulmuştur. Bu çalışmalardan biri ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen NANOTR-16 kongresinde dinleyicileri ile buluşmuştur. Bir diğeri ise, ELGI’nin 2022 Hamburg Kongresi’nde dinleyicilerine sunulmuş ve EUROGREASE Magazine dergisinin 2022-3 numaralı sayısında yayımlanmıştır.”

 wx=

Geniş Makine Parkuru, Yüzlerce Deney Metodu

POTEM Laboratuvar Müdürü Sevda Şahan ise teknik kapasitesi ve yeterlilikleri hakkında şu bilgileri paylaşıyor: “POTEM’in ekipman alt yapısında madeni yağlar, motor soğutucuları, gresler, AUS32, su ve akaryakıt ile türevleri gibi pek çok alanda yaklaşık 250 adet deney ekipmanı bulunmaktadır. Ayrıca bu alanlarda 262 adet ulusal, uluslararası ve in-house (yani kendi know-how’ını kullanarak geliştirdiği ve doğruluğunu kanıtladığı) deney metodu uygulanabilmektedir.”

Sevda Şahan, POTEM’in gündemindeki projeler ve güncel çalışmaları hakkında şu bilgileri aktarıyor: “POTEM sahip olduğu deneyimli ve nitelikli araştırmacı kadrosu sayesinde son 1 yılda patent başvurusu ile birlikte çeşitli ulusal ve uluslararası kuruluşların ve üniversitelerin düzenlediği konsorsiyum, kongre ve sempozyumlarda uluslararası yayın,  uluslararası sunum,  ulusal bildiri ve ulusal sunum gerçekleştirmiş aktif bir teknoloji merkezidir. Yakın zamandaki projelerimizden biri de tecrübe ve bilgi birikimini hâlihazırda kanıtlamış teknoloji merkezimizi ‘ARGE Merkezi’ olarak da tescilletmektir.

Güncel olarak yürütülen çok sayıda projemiz mevcut. Bu projeler arasında ulusal destekli ARGE projeleri, üniversiteler ile işbirliği içinde yürütülen ve öz kaynaklı çok sayıda projemizi sayabiliriz. Sürdürülebilir bir çevre için teknolojiye daha fazla yatırım yaparak karbon ayak izimizi azaltacak ürünlerimizin sayısını artırmak, gelişen elektrikli ve hibrit motorlu araç teknolojileri için geliştirdiğimiz ürünleri çeşitlendirmek ve bu alanda yaptığımız yeni çalışmaları piyasaya sunmak gündemimizdeki öncelikli konular arasında yer alıyor.”

 wx=

POTEM’de Inovasyon Hız Kesmiyor: Adaptech Teknolojisi

POTEM; madeni yağlar ve kimyasallar pazarında Türkiye’nin lideri olan Petrol Ofisi markası altında, kullanıcıların değişen ihtiyaç ve beklentilerine yönelik en doğru çözümleri sunmaya, mevcut ürünlerin performansını iyileştirmeye ve yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. Yakın tarihte tanıtılan Adaptech teknolojisi de bu inovatif çalışmalardan biri.

POTEM Laboratuvar Müdürü Sevda Şahan, Adaptech hakkında şu bilgileri paylaşıyor: “Adaptech teknolojisinin altında yatan inovasyon, motor yağının her türlü iklim ve çevre koşuluna uyum sağlama kabiliyetidir. Adaptech teknolojisi, bulunduğu şartlara %100 adapte olan proaktif yağ moleküllerinin hareketlerinden esinlenerek, ismini adaptasyon kelimesinden alır. Adaptech teknolojisine sahip Maxima motor yağları, ihtiyaca göre aktif hale gelen proaktif molekülleri sayesinde her koşula adapte olarak tam koruma sağlar.”

 wx=

Petrol Ofisi’ne Anlamlı Sertifika: İş’te Eşit Kadınlar

Çalışanlarına sunduğu hak ve fırsat eşitliğiyle genel merkez, bölge müdürlükleri, madeni yağ fabrikası, akaryakıt ve LPG terminallerini kapsayan bağımsız denetim sonrası sektöründe İş’te Eşit Kadın Sertifikası almaya hak kazanan Petrol Ofisi Grubu, POTEM’de de kadın istihdamına önem veriyor.

Sürdürülebilirlik Akademisi ve İngiliz denetim şirketi Intertek iş birliği ile yapılan bağımsız denetim sonrası Petrol Ofisi’nin iş hayatında kadınlara eşit haklar ve fırsatlar sunduğu tescillendi. Petrol Ofisi; yetkinlik bazlı eşit ücret politikasından, fiziksel deneyim tasarımına kadar, çalışan yaşam döngüsünün her kademesinde yürüttüğü hassas çalışmalarla akaryakıt ve madeni yağ sektöründe İş’te Eşit Kadın Sertifikası almaya hak kazanan ilk şirket oldu. Petrol Ofisi’nin genelinde uygulanan eşitlikçi yaklaşımın izleri POTEM’in personel profilinde de görülüyor. Türkiye’nin teknoloji üssü POTEM’de çok sayıda kadın yönetici ve uzman görev alıyor.

9.05.2023 17:00:00

Tesis İnceleme - Son Eklenen Haberler

İhracatın Yerli Yıldızı REXOIL İş Ortaklarına Güven Veriyor

İhracatın Yerli Yıldızı REXOIL İş Ortaklarına Güven Veriyor

İstanbul Tuzla Birlik Organize Sanayi Bölgesi’nde 10.000 m2 arazi üzerine kurulu 15.000 m2 kapalı alanda faaliyet gösteren Rexoil; yıllık 70 bin ton ...

20.05.2024 17:14:00
Petrol Ofisi’nden Cumhuriyetimizin 100. Yılına Armağan

Petrol Ofisi’nden Cumhuriyetimizin 100. Yılına Armağan

Petrol Ofisi Grubu, Kocaeli - Derince’deki madeni yağ fabrikasının yıllık üretim kapasitesini iki katına çıkaran dev yatırımını hizmete açtı. ...

31.10.2023 10:00:00
Endüstriyel Yağların Sektör Lideri Petroyağ’dan Globalleşme Yolunda Güçlü Adımlar

Endüstriyel Yağların Sektör Lideri Petroyağ’dan Globalleşme Yolunda Güçlü Adımlar

Türkiye’nin önde gelen endüstriyel madeni yağ tedarikçisi Petroyağ, 1993’te başladığı faaliyetlerini grup şirketi olarak yeniden yapılandırdı. ...

29.08.2023 10:30:00
Özerşah Dünyayla Rekabet Ediyor

Özerşah Dünyayla Rekabet Ediyor

  1998 yılında öz kaynaklarla kurulan Özerşah, Türkiye’nin yerli üretim heyecanıyla büyüdü ve etkileyici bir başarı hikâyesine ...

12.06.2023 14:30:00
Türkiye’nin Teknoloji Üssü: POTEM

Türkiye’nin Teknoloji Üssü: POTEM

Yaklaşık 1200 m2 kapalı alanda faaliyet gösteren Petrol Ofisi Teknoloji Merkezi (POTEM), hacim ve kapsam bakımından Türkiye’nin en büyük, dünyanın ...

9.05.2023 17:00:00
İleri Dönüşüm, İyiye Dönüşüm: TAYRAŞ Baz Yağ Rafinerisi

İleri Dönüşüm, İyiye Dönüşüm: TAYRAŞ Baz Yağ Rafinerisi

Türkiye’nin Hidro-İşlem Teknolojisiyle Atık Madeni Yağlardan Yüksek Kalitede Baz Yağ Üretilebilen İlk ve Tek Tesisi: TAYRAŞ Baz Yağ Rafinerisi   Yıllık ...

6.03.2023 14:00:00
Belgin Madeni Yağlar, Yüksek Katma Değerli Üretimle Büyümeyi Hedefliyor

Belgin Madeni Yağlar, Yüksek Katma Değerli Üretimle Büyümeyi Hedefliyor

Belgin Madeni Yağlar Genel Müdürü Bülent Araslı:“Hedefimiz Yüksek Katma Değerli Sürdürülebilir ...

10.01.2023 17:00:00
Madeni yağ sektöründe dijital dönüşümün başarılı örneği: Lubrico

Madeni yağ sektöründe dijital dönüşümün başarılı örneği: Lubrico

Türkiye madeni yağ sektörüne neredeyse yarım asırdır yön veren Lubrico Petrokimya A.Ş., 44. yılında da endüstrinin nabzını tutan ...

12.08.2022 15:50:00
Yağ analizlerinde maliyet ve zaman avantajı nasıl sağlanır?

Yağ analizlerinde maliyet ve zaman avantajı nasıl sağlanır?

Kullanılmış yağ analizleri ile ekipman arızalarının önüne geçmek, olası maliyet kalemlerini öngörebilmek, satın alma ve tedarik planlamalarında daha ...

1.03.2022 12:39:00
Elektrikli araçlara geçiş, otomotiv greslerinin geleceğini nasıl etkileyecek?

Elektrikli araçlara geçiş, otomotiv greslerinin geleceğini nasıl etkileyecek?

Dr. Gareth Fish   Farklı türlerde yağlama gresleri binek otomobillerde çok sayıda uygulamada uzun süredir kullanılıyor. Ancak elektrikli araçlara ...

1.09.2021 14:57:00