Petrol Ofisi, madeni yağlardaki farklı liderliğini distribütörleri ile kutladı

Petrol Ofisi, madeni yağlardaki farklı liderliğini distribütörleri ile kutladı

Petrol Ofisi Türkiye madeni yağlar ve kimyasallar sektöründe yüzde 7’yi aşan bir farka ulaşarak yenilediği pazar liderliğini, başarıda imzaları bulunan distribütörleri ile birlikte kutladı.

Petrol Sanayi Derneği (PETDER) verilerine göre; pandemi koşulları altında geçen 2020 yılında madeni yağlar ve kimyasallar pazarı yüzde 9 büyüdü. 2020 yılında toplam pazarın da üzerinde yüzde 11.6 büyüme kaydeden Petrol Ofisi, pazar payını 30.5’e taşıyarak en yakın takipçisi ile yüzde 7.4’lük bir farka ulaştı. 2020 yılında yüzde 8.5 büyüyen Türkiye madeni yağlar pazarında ise yüzde 11.7’lik artış kaydeden Petrol Ofisi, burada da pazar payını 29.1’e çıkararak takipçisi ile puan farkını yüzde 3.8’e taşıdı. 2020 yılını yüzde 1 büyüme ile tamamlayan Türkiye binek araç motor yağları pazarında yüzde 7.3 artış kaydeden Petrol Ofisi, burada da pazar payını geliştirerek yüzde 19.8’e ulaştırdı. Petrol Ofisi, pandemi koşullarının küresel pazarları olumsuz yönde etkilediği 2020 yılında ihracatını da arttırarak, 11.500 tona taşıdı.

Türkiye madeni yağlar ve kimyasallar sektörünün geleneksel lideri Petrol Ofisi’nin madeni yağ distribütörleri ile gerçekleştirdiği online toplantıda, 2020 yılı sonuçları ve 2021 yılı gelişmeleri değerlendirildi. Zorlu pandemi koşullarına karşın madeni yağlar ve kimyasallar pazarında elde edilen bu önemli başarının kutlandığı Petrol Ofisi Madeni Yağlar Distribütörler Toplantısı’na Türkiye’nin dört bir yanında ve yurtdışında bulunan distribütörlerin tamamı katıldı.

 wx=

“Çok net bir liderlik, çok önemli bir büyüme”

Toplantıda konuşan Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper elde edilen başarının büyüklüğüne vurgu yaparak, katkı sağlayanlara teşekkür etti. Nereden bakılırsa bakılsın, nasıl hesaplanırsa hesaplansın çok net bir liderliğe ulaştıklarını, çok önemli bir büyüme elde ettiklerine dikkat çeken Selim Şiper, pazarda hem nicelik hem de nitelik olarak ciddi bir fark yarattıklarını belirtti. 

Petrol Ofisi’nin her iş kolundaki liderliklerine dikkat çeken Petrol Ofisi CMO’su Beril Alakoç da, “Elde edilen liderlikler, Petrol Ofisi iletişiminin gerçekçi ve samimi duruşu, pandemi döneminde de aralıksız devam eden yatırımları, marka sağlığı ölçümlemelerindeki gelişmelerin somut birer tescili ve sonucudur” açıklamasında bulunarak, distribütörlere teşekkür etti.

 wx=

2020 yılını yüzde 11 büyüme ile kapattı, yaklaşık 134 bin tona ulaştı

Pandemi koşullarının her sektörde olduğu gibi madeni yağlar sektöründe de önemli olumsuz etkileri olduğunu belirten Petrol Ofisi Madeni Yağlar Direktörü Sezgin Gürsu konuşmasında, “Bugüne kadar çok kriz yaşadık. Ama halen süregelen pandemi, çok farklı bir krizdi. Madeni yağlar sektörü de çok zor zamanlar yaşadı. Pandeminin yol açtığı tüm belirsizliklere rağmen, cesur, hızlı ve doğru kararlar aldık. İşimize, ‘mevcut durumda en iyi ne yapabiliriz’e odaklandık. 2020, her açıdan ezber bozan bir seneydi. Ancak çalışmamız, çabalarımız neticesinde sıra dışı önemli bir başarıya imza attığımız bir yıl oldu. Gerek madeni yağlar ve kimyasallar toplam pazarında, gerekse madeni yağlar pazarında liderliğimizi çok büyük farklar yaratarak sürdürdük.

2020 yılını, 2019’a göre yüzde 11 büyüme ile kapattık; 121 bin tondan, yaklaşık 134 bin tona ulaştık. Toplam pazara baktığımızda takipçimizle aramızda yüzde olarak 7.4, miktar olarak da 20 bin tonun üzerinde bir fark oluştu. Keza salt madeni yağlar pazarındaki liderliğimizi pekiştirdik. 8-10 sene öncesine kadar yüzde 10’lar mertebesinde olan binek araç motor yağlarındaki pazar payımız, geçen sene yüzde 19,8’e yükselttik. Bu, 100 yıldır oturmuş ve, global oyuncuların da olduğu bir pazarda büyük bir başarıdır.

Türkiye’de kimseye nasip olmayan bir distribütör ağı ile çalışıyoruz

Bu başarıda tabii ki teknik hizmetlerimiz, ürün geliştirmemiz, fabrika üretim ve ikmal zincirimizin çok büyük önemi vardı. Ama özellikle distribütör ağımızla fark yarattık. Bunu hepimiz bir bütün olarak birlikte başardık.

Petrol Ofisi olarak son 5 yılda pazar paylarımızı; madeni yağlar ve kimyasallar toplam pazarında yüzde 26’lardan 30’lara, sadece madeni yağlar pazarında yüzde 24’lerden 29’lara taşıdık. Binek araç motor yağlarında ise yüzde 13’lerden 20’ye yaklaştırmış olduk.

Bu başarının 3 önemli dayanağı bulunuyor. İlki marka; Petrol Ofisi gibi çok güçlü bir markamız var. İkincisi yönetim; sizlerle karşılıklı güvene, akla, mantığa dayalı bir yönetim anlayışımız var. Üçüncüsü ise iş ortakları; Türkiye’de kimseye nasip olmayan bir distribütör ağı ile çalışıyoruz.

 wx=

Madeni yağ alanındaki ilk ödülü Siftah Liderden kampanyası aldı

Pandemi dönemi gerçekleştirdiğimiz Siftah Liderden kampanyası da çok büyük takdir topladı. Zor şartlarda ustalarımıza destek olmak için sizlerin de katkısıyla Siftah Liderden kampanyasını çok hızlı tasarladık, hazırlandık ve Haziran’da çarkların yeniden dönmeye başlamasıyla birlikte 1 ay içinde dağıttık. Kampanyamızın başarısı, madeni yağ alanında alınan ilk ödülü de getirdi. Siftah Liderden kampanyası, prestijli Felis 2020’de iki ödüle birden layık görüldü. Keza pandemi ile birlikte müşterilerimize verdiğimiz online eğitimler de oldukça yoğun ilgi ve takdir gördü.

Bugün geldiğimiz bu gurur verici noktada, zamanında ektiğimiz tohumların filizlenmesi, uzun yılların emeği bulunuyor. Ancak ortaya çıkan başarının bu denli çizgi üstü bir seviyede olmasında, distribütörlerimiz ve saha ekiplerinin zorlu şartlarda başarılı çalışmasının büyük katkısı bulunuyor.

Petrol Ofisi olarak, uzun geçmişe sahip ve karşılıklı güvene dayalı distribütörlerimizle birlikte, bu başarıyı geliştirerek sürdüreceğimize inancım tamdır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.  

2021 yılı yatırımları ve hedeflerinin de paylaşıldığı Petrol Ofisi Madeni Yağlar Distribütörler Toplantısı, Madeni Yağlar Kıdemli Satış Müdürü Hüseyin Engin Tekkeli, Distribütör Satışları Müdürü Öztürk Türköz, İhracat Satışları Müdürü Turgay Yenişen, Madeni Yağlar Pazarlama Müdürü İbrahim Başa, Fabrika Kıdemli Müdürü Tolga Şahin ve Teknoloji ve Teknik Hizmetler Müdürü Murat Bayram’ın yaptığı sunumlar ile sona erdi.

5.05.2021 10:21:00

Türkiye'den - Son Eklenen Haberler

OTEP ten Türk Otomotiv Sanayiine Güç Katan Kitap: Elektrikli Araçlarda Lityum İyon Bataryalar

OTEP ten Türk Otomotiv Sanayiine Güç Katan Kitap: Elektrikli Araçlarda Lityum İyon Bataryalar

OTEP tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka Kampüsü’nde düzenlenen Elektrikli Araçlarda Lityum İyon Bataryalar ...

3.07.2024 09:34:00
SÜT-D Dünya Çevre Günü’nde Toprağı Yeniden Kazanma Çağrısı Yaptı

SÜT-D Dünya Çevre Günü’nde Toprağı Yeniden Kazanma Çağrısı Yaptı

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde “arazi bozulmasını önlemek, ...

5.06.2024 12:22:00
Türk Private Label Sektörü 148 Firma ile  PLMA’S Fuarı’na Çıkarma Yaptı

Türk Private Label Sektörü 148 Firma ile PLMA’S Fuarı’na Çıkarma Yaptı

Özel markalı ürünler sektöründe dünyanın en büyük fuarı olan PLMA’s World of Private Label 2024 fuarı, Hollanda’nın Amsterdam ...

4.06.2024 16:06:00
ALKİM Petrokimya Automechanika Istanbul’da Fark Yaratacak

ALKİM Petrokimya Automechanika Istanbul’da Fark Yaratacak

300’den fazla ürün çeşidi ve yıllık 130 bin ton üretim kapasitesiyle madeni yağ sektörünün iddialı oyuncularından biri olan ALKİM ...

22.05.2024 17:40:00
Automechanika Istanbul’a Hazırlıklar Tamam

Automechanika Istanbul’a Hazırlıklar Tamam

Otomotiv endüstrisinin milyar dolarlık iş potansiyeline sahip büyük buluşmasına 1 hafta kaldı! Türkiye’nin en büyük uluslararası ticaret fuarı ...

17.05.2024 12:22:00
SÜT-D, Düşük Karbon Kahramanlarını Ödüllendirdi

SÜT-D, Düşük Karbon Kahramanlarını Ödüllendirdi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ana desteğinde Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim ...

8.05.2024 10:23:00
İş Dünyası, İklim Değişikliği Kaynaklı Riskler, Fırsatlar ve Karbon Ticaretinin Yeşil Akçe Cazibesi için İTÜ’de

İş Dünyası, İklim Değişikliği Kaynaklı Riskler, Fırsatlar ve Karbon Ticaretinin Yeşil Akçe Cazibesi için İTÜ’de

İklim değişikliğinin etkileri günlük ve endüstriyel yaşamda her yerde bizimle. Bu gidişata dur demek için sebep olduğumuz sera gazı emisyonlarını azaltma, ...

2.05.2024 11:04:00
Petrol Ofisi Grubu ve Chevron, iş birliklerinin 10. yılını Denizcilikte Enerji seminerinde kutladı

Petrol Ofisi Grubu ve Chevron, iş birliklerinin 10. yılını Denizcilikte Enerji seminerinde kutladı

Türkiye akaryakıt ve madeni yağlar sektörlerinin geleneksel lideri Petrol Ofisi Grubu ve dünya enerji devi Chevron tarafından iş birliklerinin 10. yıl ...

3.04.2024 11:34:00
Motobike Istanbul 2024 Kapılarını Açtı

Motobike Istanbul 2024 Kapılarını Açtı

Yaklaşık bir yıl süren heyecanlı bekleyiş sona erdi ve bugüne kadar düzenlenen en büyük ve en kapsamlı Motobike Istanbul fuarı, kapılarını iki teker ...

21.03.2024 17:35:00
Madeni Yağlarda Petrol Ofisi – Kia İş Birliği Yenilendi

Madeni Yağlarda Petrol Ofisi – Kia İş Birliği Yenilendi

Madeni yağ ve kimyasallar pazarının liderler üreticilerinden Petrol Ofisi Grubu, teknoloji merkezi POTEM’de Kia modelleri ve teknolojisine özel motor yağları ...

21.03.2024 17:10:00