Speedol, 100. yılını iki önemli onay ile kutluyor

Speedol, 100. yılını iki önemli onay ile kutluyor

Speedol, ürün ailesindeki iki önemli ürün olan Speedol Weapon Protective Oil SPD 63460 (S-761) ve Speedol Aero Ultra Diesel S170 için aldığı onaylarla 100. yılını taçlandırdı. Bu başarıları şirketin Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Koçak ile konuştuk.

 

Speedol Madeni Yağları olarak, 100. yılınızda ürün ailenizdeki Speedol Weapon Protective Oil SPD 63460 (S-761) ürününün MPT-76 silahları için silah yağlama ve temizleme yağı olarak Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ve TRtest tarafından onaylanmasını, Speedol Aero Ultra Diesel S170 ürününüzün TEI-PD170’in motor ve laboratuvar test aşamalarından geçerek TEI-TUSAŞ tarafından onaylanan ilk yerli motor yağı olmasını kutluyoruz ve sizi bu başarı için tebrik ediyoruz.

Speedol Weapon Protective Oil SPD 63460 (S-761) adlı ürününüz MPT-76 silahları için silah yağlama ve temizleme yağı olarak Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ve TRtest tarafından onaylandı. Bize bu ürünün teknik özelliklerinden ve sağladığı faydadan bahsedebilir misiniz?

Speedol Weapon Protective Oil SPD 63460 (S-761) özellikle günlük kullanım ve uzun süreli depolama için askeri ve genel amaçlı silahlar için geliştirilen, korozyon önleyici performansı ve aşınma önleyici özellikleri geliştirmek için özel katkı maddeleri içeren tam sentetik yapıda bir yağdır. Silah sistemleri için yağlama, koruma ve temizleme işlemlerinde mükemmel uygunluk sağlar.

SSB ve MKE kurumlarımızın iştirak ve destekleri ile yerli ve milli silah yağlarımıza bir yenisini daha kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Ar-Ge departmanımız, yerli piyade tüfeklerimiz olan MPT-55 & MPT-76 piyade tüfekleri için özel olarak geliştirdiği ‘Speedol SPD 63460 (S-761) Silah Koruyucu ve Temizleyici Yağı’nı silahların en zorlu iklim koşullarında (-60 C0 dayanımlı) temizleme-yağlama-koruma ihtiyaçlarını karşılayarak seri çalışmasını sağlayacak şekilde savunma sanayiine kazandırmıştır. Yeni nesil silah ve tüfeklerin tek ürünle tüm bakımını sağlayacak ve mükemmel korozyon koruma performansıyla silahların ömürlerini uzatacak olan ürünümüz, ester teknolojili tam sentetik yapıda özel katıklarla formüle edilmiştir.

SSB tarafındaki onay sürecinden ve öneminden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle yapılan Ar-Ge çalışmaları, MIL-PRF-63460F standartlarını karşılayacak şekilde fiziksel ve kimyasal test süreçlerinde tamamlanarak akabinde performans testleri tarafında soğuk koşullardaki atış testleri (6 saat şartlandırma -57 C0), MKE Kırıkkale Hafif Silah Fabrikası’nda MPT-55 / MKE Makine Kimya Enstitüsü & MPT-76 / SSB Silah Dairesi Başkanlığı’nın yerli ve özgün ürünleri olan piyade tüfekleri üzerinde yapılarak uygunluk alınmıştır.

SSB özgün ürünü/MPT-76 silahları için Speedol SPD 63460 / Silah Yağı, SSB’nin yüklenici firmalarından biri olan Düzce Sarsılmaz Silah Fabrikası bünyesinde, soğuk koşul atış testlerine ek olarak sıcak, ıslak, kirlilik ve azami koşullardaki tüm gerekli silah atış performans ve test aşamalarından başarı ile geçerek SSB tarafından onaylanmıştır.

SSB Silah Dairesi Başkanlığı, yerli olarak ürettirdiği MPT-76 özgün ürünlerinde kullanılacak bakım yağının da yerli olarak kullanımını destekleyen yazıyı alt yüklenicilerine resmi olarak iletmişlerdir. Bu onay yazısı içinde yerli tedarikçiler arasında Koçak Petrol de ibraz edilmiştir.

‘TRtest Ürün Uygunluk Onayı’ nedir ve sizin ürününüz için onay almanın önemi ve faydası hakkında görüşlerinizi paylaşabilir misiniz?

Sertifikasyonun alt yüklenici ve kullanıcılar arasında en çok önem arz ettiği özellikle savunma ve havacılık sanayileri için ürün gruplarında üreticilerin ürünleri, oluşturulan kriterler çerçevesinde belirlenen test metodolojilerine göre TRtest ve yetkilendirdiği alt yükleniciler ile değerlendirmeye başlanarak, testlerden ve genel denetimlerden başarı ile geçenlere TRtest tarafından TRtest Ürün Uygunluk Sertifikası verilir.

Bu kapsamda bahsi geçen ürün gruplarında yapılan uygunluk değerlendirmeleri neticesinde TRtest Ürün Uygunluk Sertifikası almaya hak kazanan üreticilere sertifikaları takdim edilir.

TRtest Onayı önemini ve faydalarını birkaç cümle ile özetlememiz gerekirse; TRtest onaylı ürünümüz, savunma sanayi içinde ve TRtest bünyesinde yer alan tüm firmalar arasında özellikle de silah üreticileri için referans edilmiştir. TRtest sertifikası olan ürün ve firmanın ilgili tüm denetimlerden geçtiğini referans alan firmalar yerli üretici olarak firma ve/veya ürünü doğrudan onaylı tedarikçi havuzlarına TRtest güvencesi ile alabilmektedirler. Bu durum da bizi ilgili firmalarla direkt temas yanında denetim süreçlerini hızlandırarak proje ve seri üretim kısmında hızlı aksiyon almamızı sağlayacaktır. 

Ayrıca bu onaylarla; SSB himayelerinde TRtest’in yürüttüğü Kalifiye Ürün Listesi Projesi kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı Yetenek Envanteri (YETEN) portalına kayıtlı yerli ve milli imkanlarla üretilmiş ürünlerimiz TRtest onay mekanizmasından geçerek Kalifiye Ürün Listesi’ne dahil edilmiştir. SSB Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) sistemindeki tedarikçi firmalara, SSB ve MSB ihalelerinde de TRtest belgelerinin sunumu yapılabilecektir.

YETEN sistemi gerekliliklerini tamamlayan firmamız, EYDEP Programı firma denetim sürecini Kalite, Üretim, Ar-Ge, Muhasebe ve diğer departmanları başarıyla tamamlayarak IDEF’21 Uluslararası Savunma ve Sanayii Fuarı’nda gerçeklesen belge takdimi töreninde bu başarıyla alınmaya uygun görülen ‘Koçak Petrol EYDEP Sertifikası’, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi ve SSB Sanayileşme Daire Başkanı Murat Çizgel tarafından tarafıma takdim edilmiştir. EYDEP ve TRtest koordinasyonu içinde yerli ürünlerimizin sayısını aynı süreçte arttırarak savunma sanayine ikame ürün olarak kazandırmaya devam edeceğiz.

 wx=

Diğer önemli ürününüz Speedol Aero Ultra Diesel S170, TEI-TUSAŞ özgün ürünü, Türkiye’nin ilk yerli ve milli Turbodizel Havacılık Motoru olan TEI-PD170’in motor ve laboratuvar test aşamalarından başarı ile geçerek TEI-TUSAŞ tarafından onaylanan ilk yerli motor yağı oldu. Bu ürün hakkında bilgi verir misiniz?

Speedol Aero Turbo Diesel SP170, yeni nesil Dizel Havacılık Pistonlu Motorlarında TEI işbirliği ile TEI özgün ürünü olmak üzere Türkiye’nin ilk yerli ve milli Turbodizel Havacılık Motoru olan TEI-PD170 motorunda (insansız hava araçlarında (İHA) kullanılan motor) özel olarak formüle edilmiş tam sentetik motor yağlama yağıdır.

İlk çalıştırma sırasında motor parçalarının aşınmasını önleyen mükemmel aşınma karşıtı sistem ve film yapısı sağlayarak motoru koruyan ve performansını yükselten, motorun ilk üretim toleransları içinde kalmasına olanak sağlayan ve yüksek nötralizasyon performansıyla koruma sağlayan özelliklerdeki havacılık motor yağıdır.

TEI-TUSAŞ tarafında nasıl bir onay sürecinden geçtiniz ve bu onayın önemi nedir?

Yapılan Ar-Ge çalışmaları, ilgili ACEA, SAE ve ASTM standartlarını karşılayacak şekilde fiziksel ve kimyasal test süreçlerinde tamamlanarak akabinde performans testleri tarafında TEI-TUSAŞ’ın yerli özgün ürünü Turbodizel Havacılık Motoru olan TEI-PD170 üzerinde yapılarak uygunluk alınmıştır.

TEI özgün ürünü/PD170 havacılık motorları için Speedol Aero Ultra Diesel S170, Eskişehir TEI-TUSAŞ Fabrikası bünyesinde, yer üstü motorlarında en ağır koşullardaki tüm gerekli performans ve test aşamalarından başarı ile geçerek TEI tarafından ilgili testlerin kullanılmış yağ dahilinde de test aşamalarından geçerek onaylanmıştır.

TEI, yerli olarak ürettiği ve satışa sunduğu PD170 özgün motorunda kullanılan havacılık motor yağının da yerli olarak kullanımını destekleyecek şekilde, motor satışı sırasında ibraz ettiği motor spesifikasyon kitapçığında kullanılacak uygun yağ kategorisinde Speedol Aero Ultra Diesel S170 ürününü ilk sıraya yazmıştır.

 wx=

Biliyoruz ki bu tür onaylar ve uygunluk belgelerini almak için çok zorlu bir süreçten geçerek tüm gereksinimleri karşılamak gerekiyor. Siz bu süreci nasıl tamamladınız? Başarıya ulaşmak için gösterdiğiniz çabalardan bahseder misiniz?

Kuruluştan itibaren faaliyet gösteren Koçak Petrol Ar-Ge Departmanımız, tecrübeli teknik personelimiz ve TS EN ISO / IEC 17025 - Deney Ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği Belgesi’ne sahip Koçak Petrol Laboratuvarı alt yapımız sayesinde sürecin ana temelini emin adımlarla oluşturuyoruz.

Akabinde yer alan performans testleri tarafında ise yine teknik personelimizin Ar-Ge kazanımları, kararlılık ve takip yetenekleri ile ilgili atış ve motor performans testlerinde SSB, MKE, Sarsılmaz Silah ve TEI-TUSAŞ bünyesinde desteklerini esirgemeyen tüm ilgili personelin yerli üretime destekleyici test çalışmaları ile başarılı şekilde süreci büyük emeklerle SSB ve TEI onayı tarafında tamamlamış bulunuyoruz.

Olgunlaşmış bu ürünlerin TRtest tarafından onaylanması ise süreç içindeki son bölüm olarak ilgili ürün, standart ve kalite denetimleri sonucunda deneyimli TRtest personelleri tarafından tamamlanmış ve ürün onay sertifikaları IDEF’21 fuarında IDEF’21 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda, TRtest Genel Müdürü Bilal AKTAŞ tarafından, firmayı temsilen Koçak Grup/Speedol Ar-Ge ve Proje Müdürümüz Ceyhan Çağlar ÇAPANOĞLU’na ‘TRtest Ürün Uygunluk Sertifikası’ olarak takdimi yapılmıştır.

1.9.2021 16:47:00
468

Röportaj - Son Eklenen Haberler

Speedol, 100. yılını iki önemli onay ile kutluyor

Speedol, 100. yılını iki önemli onay ile kutluyor

Speedol, ürün ailesindeki iki önemli ürün olan Speedol Weapon Protective Oil SPD 63460 (S-761) ve Speedol Aero Ultra Diesel S170 için ...

1.9.2021 16:47:00
469
Döngüsel olma zamanı

Döngüsel olma zamanı

Geri dönüşümden çok daha fazlası olan döngüsel ekonomi, geleneksel doğrusal ekonomi modelinde çoğunlukla kaybolan değerin ...

3.7.2021 12:51:00
435
Total’den araç bakım ve onarım ustalarına benzersiz bir platform

Total’den araç bakım ve onarım ustalarına benzersiz bir platform

Türkiye’de 30 yılı aşkın süredir madeni yağ üretimi ve pazarlaması alanında faaliyet gösteren Total Turkey Pazarlama, “Ustaya ...

30.4.2021 11:04:00
652
Sezgin Gürsu ile 2020 yılının bir değerlendirmesi

Sezgin Gürsu ile 2020 yılının bir değerlendirmesi

2020 yılı Petrol Ofisi için “önce sağlık” diyerek geçti. İnsan sağlığını ön planda tutan çalışmalarıyla dikkat çeken ...

1.3.2021 17:04:00
977
“Türkiye’de elektrikli araçlar pazarında önemli rol oynayacağız”

“Türkiye’de elektrikli araçlar pazarında önemli rol oynayacağız”

Madeni yağ sektörünün değişen dinamiklere rağmen önemini koruyacağını belirten Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Direktörü Aslı ...

1.9.2020 14:32:00
1093
Reksoil bu yıl da İhracatın Yıldızları arasında ilk beşte

Reksoil bu yıl da İhracatın Yıldızları arasında ilk beşte

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından her yıl kimya sektöründeki üye firmaları ihracattaki başarıları ...

1.9.2020 10:27:00
1504
“Hikayesi olmayan marka olamaz”

“Hikayesi olmayan marka olamaz”

Gönül verdiğim bu güzel ve naif madeni yağ sektöründe özellikle markalaşma ile ilgili olarak siz değerli okuyucuların karşısına bu sefer ...

8.7.2020 10:36:00
Elif Bervi Ağanoğlu     1349
Moskova 11. kez Global Lubricant Week etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

Moskova 11. kez Global Lubricant Week etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

Rus madeni yağ sektörünün ve BDT ve Doğu Avrupa madeni yağ pazarının en önemli etkinliklerinden biri kabul edilen ve 15 yıldır düzenlenen Global ...

16.3.2020 15:32:00
1654
Motobike Istanbul’un bu sene de ana sponsoru Motul

Motobike Istanbul’un bu sene de ana sponsoru Motul

Türkiye’nin en kapsamlı motosiklet ve bisiklet etkinliği Motobike Istanbul bu sene 20-23 Şubat tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde ...

13.3.2020 16:31:00
1838
Türkiye madeni yağlar pazarının tartışmasız lideri: Petrol Ofisi

Türkiye madeni yağlar pazarının tartışmasız lideri: Petrol Ofisi

Petrol Ofisi, Türkiye madeni yağlar ve kimyasallar pazarında 2010’dan bu yana üstlendiği liderliğini yüzde 28,6’yı* bulan pazar payı ile ...

13.3.2020 15:12:00
1838